Svátek má: Patrik

Politika

Velikost textu:

EU plánuje cenzuru internetu a propagandu proti "ruské hrozbě"!

EU plánuje cenzuru internetu a propagandu proti "ruské hrozbě"!

Evropská komise oznámila svůj záměr vypořádat se s „hybridními hrozbami" z Ruska, píše NEOPresse. K tomu se v Bruselu budou zabývat cenzurou na internetu, provádět antipropagandu, a chtějí vytvořit protiruskou geopolitickou strategii, vysvětluje autor Wilhelm von Pax.

Ilustrační foto
12. dubna 2016 - 22:03

Mladší generace to nemusí tolik zneklidňovat, ale ti starší, kteří si pamatují rušení rozhlasového a televizního vysílání, musí při přečtení článku německého časopisu mrazit.

Hybridní válka - to je bezpochyby velká hrozba v XXI. století, přiznává německý novinář. Nicméně, strach z ní může být zneužit. Vzhledem k tomu, že „hybridní" útoky jsou kryty tiskem a občanskou společností, je obtížné je odlišit od normálních a obvyklých protestů a kritického zpravodajství. Z tohoto důvodu se pod záminkou boje s „hybridní hrozbou" může snadno vystupovat proti opozičním novinářům a nespokojeným menšinám, jakož i provádět vlastní propagandu.

To je to, co bude Evropská komise dělat, konstatuje publikace. Iniciativu nazvali „Obecný rámec pro ochranu před hybridními hrozbami, posílení stability v EU, jejích členských států a partnerských zemí, a rovněž rozšíření spolupráce s NATO v boji proti těmto hrozbám". Dokument obsahuje 22 návrhů operativních opatření, uvádí autor.

Oskar Krejčí: Propaganda a špionáž doma i za humny

Do „obrany" budou zahrnuty i národní a evropské zpravodajské agentury, pokračuje publikace. Europol bude „cíleně bojovat" proti „extremismu" a „radikalizace", píše se v dokumentu. Zaměstnanci budou působit proti propagandě, rovněž na jejich eliminaci vyvolané moderními komunikačními prostředky. Loni v létě služba policie Evropská unie zřídila oddělení „Kontroly internetového obsahu", který zpočátku jen sledovat "teroristické a extremistické" zprávy, a později začal zabývat postoji v publikacích týkající se „ilegální imigrace". Nyní se rozsah pravomoci oddělení rozšířilo na „hybridní hrozby". Zakázané internetové materiály budou pracovníci oddělení odstraňovat prostřednictvím internetových poskytovatelů.

Evropská komise rovněž plánuje provádět masivní antipropagandu, pokračuje von Pax. Do toho zapojí Operativní pracovní skupinu pro strategické komunikace (Stratcomem), která působí proti „průběžné dezinformační kampani Ruska k ukrajinskému konfliktu" od loňského září. Za stejným účelem bude využívat Strategické komunikační centrum NATO v Rize. Většina z těchto organizací bude spolupracovat se sociálními sítěmi, neboť ty jsou „živnou půdou pro sběr informací, šíření propagandy a psychologických operací (PSYOPS) pro manipulaci veřejného mínění". 

K poslední větě článku lze dodat: Jen z Ruska?

(kou, prvnizpravy.cz, neopresse.com, foto: arch.)