Svátek má: Viola

Politika

Velikost textu:

Houellebecq: Já obviňuji Hollanda a vládu Francie ze selhání!

Houellebecq: Já obviňuji Hollanda a vládu Francie ze selhání!

Francouzská vláda selhala, kritizuje francouzský spisovatel  Michel Houellebecq v italském Corriere della Sera francouzskou zahraniční politiku.

Michel Houellebecq, francouzský spisovatel
20. listopadu 2015 - 21:23

"Teď už jen pomůže přímá demokracie," říká Michel Houellebecq," francouzští politici vedli nezodpovědné zahraniční politiku  po mnoho let"

Ve svém komentáři francouzský spisovatel Michel Houellebecq tvrdě účtuje s politickými vůdci a zastupitelskou demokracií. "Já obviňuji  Hollanda a bráním Francii", říká spisovatel.

Houellebecq popisuje jak se rozhodl mediálně abstinovat, aby se vyhnul projevům politiků a byl odolným i vůči útokům. "Po lednovém vražděni v  Charlie Hebdo a  po teroristických útocích dne 13. listopadu, nemám tu televizi dva dny zapnutou."

"Být uzavřen doma a sám do sebe, to je ta nejlepší odolnost," upřesňuje Houellebecq.

Kromě toho, Houellebecq připomíná rok 1986, kdy byla v Paříži série bombových útoků provedených libanonským Hizballáhem. Byly tam čtyři nebo pět útoků, které terorizovaly město každých pár dní. Francie se v té době zachovala pružně, a to i ve způsobu, jak rychle si lidi zvykli na možnost rizika. "Žádná lidská emoce není tak silná jako zvyk."

Jaroslav Bašta: Otevírání Pandořiny skřínky

Houellebecq ostře kritizoval politiku vlád za posledních deset let, všichni "selhali žalostně a to strašně ve svém základním poslání chránit francouzské lidi". Jedinou výjimkou byla druhá válka v Iráku (2003). Houellebecq chválí ex-premiéra Dominique de Villepina "kdy se Francie nezúčastnila poprvé ve své  novodobé historii trestní a idiotské vojenské intervence".

"Proč další političtí představitelé zatáhli Francii do absurdních a nákladných operací, které nakonec způsobily chaos v Iráku, v Libyi a v Sýrii?" ptá se Houellebecq.

"Francouzi vždy měli důvěru ve své politiky a ve své ozbrojené  síly a policii. Je morální povinností   přijmout uprchlíky? Vláda navrhla vojenská dobrodružství aniž by byly prověřeny důkazy a migranti jsou výsledkem špatných rozhodnutí," tvrdí Houellebecq.

"Jediné řešení, které pro nás zůstává, musíme změnit demokraciii zastupitelskou na demokracii přímou," dodává Houellebecq.

Michel Houellebecq (* 26. února 1958 Réunion), je francouzský spisovatel, Jeho rományo vyvolávají  senzace i pobouření. Houellebecq o sobě tvrdí, že je demokrat a evropský federalista.

(rp,prvnizpravy.cz,welt,foto:arch.)