Svátek má: Rostislav

Politika

Velikost textu:

Jaromír Kohlíček: Do Bruselu budu muset zajet pro věci s dodávkou

Jaromír Kohlíček: Do Bruselu budu muset zajet pro věci s dodávkou

Jaromír Kohlíček byl trojkou na kandidátce pro volby do Evropského parlamentu  za KSČM, ale do  Bruselu se nakonec nedostal. KSČM získala jen tři mandáty a Kohlíčka  předběhl  získanými preferenčními hlasy Miloslav Ransdorf.

Jaromír Kohlíček
29. května 2014 - 23:05

Se Severočechem Jaromírem Kohlíčkem Prvnízprávy.cz hovořily půl hodiny před zveřejnými výsledky ...

Jste hodně napnutý?
"Ani moc ne. Jelikož se přepokládá malá voličská účast, tak lze těžko odhadnout, jak to dopadne. Bude rozhodující, zda-li KSČM získá tři nebo čtyři mandáty. Jinak mám dvě zahrady a celý den jsem na jedné z nich pracoval. Brambory mám například už v zemi."

Jste často vidět na akcích, které se týkají cestovního ruchu. Jak je české členství v EU důležité právě pro cestovní ruch?
"Jsem členem výboru pro dopravu a cestovní ruch a tak se snažím, aby Česká republika v této oblasti  nepřišla o žádnou výhodu vyplývající z členství v EU. Spolupráce je důležitá zejména se sousedními zeměmi. Již devátý rok sám mám i poslaneckou kancelář, která není ve státě, kde jsem byl zvolen. Kancelář v Budyšíně, kde žije česká menšina, usnadňuje přeshraniční spolupráci mezi ČR a Německem. K cestování patří i služby pro návštěvníky a tak jsem aktivně podporoval urychlení zavedení normy pro snižování cen mobilního volání v zahraniničí tzv. roaming. Byl jsem spoluautorem jednotného řidičského průkazu v EU."


Vysadil jsem zeleninu, brambory mám v zemi ...

Pak jsem se převlékl a přijel jsem sem ...

Na tom plakátu vypadám lepší. Ta fotka na plakátu je vyretušovaná

Jaromír Kohlíček se v tuto chvíli dozvídá, že nebyl zvolený do EP


Jakou má Česká republika v EU pozici?
"Jsme v Evropě velmi uznávanou zemí. V některých jiných zemích o českých a českoslvoenských  osobnostech možná vědí více než u nás doma. Málo se ví, že ve státech bývalé Jugoslavie si velmi považují například prezidenta Edvarda Beneše, jemuž tam vystavili před první světovou válkou pas, aby mohl vycestovat dál do zahraničí."

Jak hodnotíte volební kampaň KSČM do EP?

"Proti jiným stranám, které by se podle odhadů mohly dostat do EP, nasadila KSČM do čela  před několik dědků kůzle Kateřinu Konečnou. Mohu to tak říci, neboť Kateřina je ve věků mých dětí a čtyři další kandidáti na kandidátce jsou o generaci starší než je ona. Když se podíváte na ostatní kandidátky, kde na čele najdete mladší osobu a k tomu ještě ženu? To si myslím, že byl dobrý tah pro volby."

S Jaromírem Kohlíčkem jsme hovořili ještě pár minut poté, co byly zveřejněny výsledky voleb a on se dozvěděl, že v Bruselu končí. Ve volbách jej předhonil Miloslav Ransdorf.

Neřízená střela z ulice Politických vězňů Miloslav Randsdorf

Počítal jste i s touto situací?  Co budete dělat?
"Budu dělat? Zítra provázím děti od nás z Krupky po budově Sněmovny. Začátkem  června mne jako zastupitele v Teplicích čeká na radnici oddávání novomanželů. Jsou tu nějaké konference, které jsem pomáhal organizovat. Pak také budu muset co nejdříve zajet do Bruselu s dodávkou a vyklidit kancelář. Od nového akademického roku mohu i přednášet na vysokých školách, o což  mě některé školy požádaly už v průběhu mého poslancování. Také jsem zůstal zastupitelem Teplic a z toho vyplývají určité závazky."

(ps, foto: Petr Skála)