Palestinci zaskočili. Komanda v ulicích a Izrael v plamenech

politika

Ozbrojené křídlo palestinského radikálního hnutí Hamás zahájilo v sobotu nad ránem největší útok na Izrael za poslední roky. Jak dokazují videa ze sociálních sítí, ozbrojenci hranici překročili se silnou palbou raket z Pásma Gazy. 

Palestinci zaskočili. Komanda v ulicích a Izrael v plamenech
Útočníci z Hamasu
7. října 2023 - 14:03

Útočníci Hamasu překonali hraniční bariéry na motorkách a džípech, ze vzduchu na závěsných kluzácích. Amatérské záběry hojně sdílené na různých kanálech sociálních médií ukazují scény, na nichž jsou vidět lidé v maskovacích oblecích. Mají u sebe střelné zbraně a zdá se, že překračují hraniční plot na izraelské území. Bojovníci Hamásu dokonce na některých záběrech slaví a vláčí těla izraelských vojáků.

Izraelská armáda oznámila, že zahajuje operaci „Iron Swords“ v reakci na překvapivý a masivní útok Hamásu. Podle ní desítky bojových letounů podnikají údery proti místům, která patří k teroristické skupině Hamas v Pásmu Gazy. IDF říká, že další informace poskytne brzy. "Stát Izrael tuto válku vyhraje," prohlásil dopoledne izraelský ministr obrany Jo'av Galant. Informaci přinesl server Times of Izrael

Poté, co palestinští ozbrojenci spustili rozsáhlý raketový a pozemní útok na Izrael, armáda mobilizuje desetitisíce příslušníků záloh, řekl médiím mluvčí izraelské armády Daniel Hagari. Izraelci nasadili desítky letadel, které útočí na pásmo Gazy. Agentura Reuters napsala, že jí svědek hlásil výbuchy v centrální části pásma a ve městě Gaza.


Dramatické události sjednotily izraelskou politickou scénu, lídři opozičních stran v parlamentu ve společném prohlášení vyjádřili podporu armádě a vyzvali mezinárodní společenství, aby odsoudilo palestinský „terorismus“. „V takovýchto dnech v Izraeli není žádná opozice a koalice,“ uvedli zástupci čtyř stran.

Evropská unie jednoznačně odsoudila útoky palestinské skupiny Hamás na Izrael a vyzvala k okamžitému zastavení násilí. ǔtoky odsoudila například i Velká Británie a další. Na sociální síti X se objevilo vyjádření spolkového kancléře Olafa Scholze, který napsal, že Němcko je hluboce šokované útokem radikálního palestinského hnutí Hamás proti Izraeli, a který dále Izraelce ujistil, že Německo stojí na jejich straně.

Útok palestinského radikálního hnutí Hamás odsoudil i prezident ČR Petr Pavel, podle kterého se jedná o odsouzeníhodný teroristický čin vůči Státu Izrael a civilnímu obyvatelstvu. Podle prezidenta zablokují raketové útoky a pronikání komand Hamásu na území Izraele na dlouhou dobu jakékoliv snahy o mírové řešení palestinsko-izraelského konfliktu.

Psali jsme:

„Tato agresivní akce nutně vyvolá tvrdou a oprávněnou reakci Izraele, která přinese mnoho obětí. Cesta k urovnání jakéhokoliv problému nevede přes agresivní ozbrojené akce, ale je třeba ji hledat u jednacího stolu s velkou dávkou dobré vůle,“ zdůraznil český prezident.

Útoky palestinských ozbrojenců na Izrael odsoudil i premiér Petr Fiala (ODS), jeho předchůdce v čele vlády a šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš a další čeští politici. Zdůraznili, že Izrael se v této situaci může spolehnout na podporu České republiky.

Společné jednání české a izraelské vlády v čele s premiérem Benjaminem Netanjahuem, které se mělo v pondělí konat v Praze, se kvůli situaci v Izraeli neuskuteční. Netanjahua měl na Pražském hradě přijmout i prezident Pavel.

(böhm, timesofizrael.com, foto repro: guardian news)


Anketa

Kdo podle vašeho názoru rozděluje společnost a šíři nenávist?