Svátek má: Roman

Politika

Velikost textu:

Ukrajinci si připomněli výročí své SS divize Galicia

Ukrajinci si připomněli výročí své SS divize Galicia

Na počest výročí porážky ukrajinské divize Waffen-SS Halič v oblasti Brody, Ukrajinci vzdali hold svým padlým vojákům.

Z obřadu
29. července 2016 - 01:13
Ceremonie se zúčastnili veteráni UPA a SS-Galicie, stejně jako zástupci místních úřadů a duchovenstva.

25.července se konaly oslavy u příležitosti 72. výročí bitvy v oblasti Brody, ve které bojovaly jednotky ukrajinské divize SS Galicia (Halič).

Při této příležitosti byly také pohřbeny pozůstatky několika vojáků, kteří padli v boji proti Rudé armádě. Pohřeb se konal v kapli na vojenském hřbitově v Krásném ve lvovské oblasti. Během pohřbu účastníci oblečení v uniformách SS Galicia vystřelili čestnou salvu a veteráni položili věnce.

Obřadu se zúčastnili veteráni divize SS Galicia, členové OUN-UPA, představitelé duchovenstva a mládežnických organizací. Na vojenském hřbitově je "pantheon slávy a památník na počest divize SS Galicie.

Akce se zúčastnili lidi oblečení v uniformách SS Galicia, stejně jako OUN-UPA. Prezentovaná byla také banderovská symbolika.

Příslušníci Pravého sektoru také vzdali hold "legendární divizi." V oficiálním prohlášení zdůraznili, že mnozí Rusové, Bělorusové a "zástupci prakticky všech evropských národů měli své objektivní důvody proč bojovat na straně Německa. To neznamená, že je to automaticky špatné!" , uvádí Pravý sektor s tím, že jejich hlavním cílem bylo bojovat proti bolševismu.

Na konci června 1944 ukrajinská divize Waffen-SS Galicia byla převelena na frontu do boje s Rudou armádou. V červenci divize v oblasti Brody utrpěla těžké ztráty a 22.července byla divize SS Galicia rozdrcena. Divize utrpěla obrovské ztráty, bylo zabito přes 7 tisíc vojáků.

Během panychidy se v hraničním polském městě uctívají i Banderovci

14. granátnická divize SS (1. ukrajinská) (německy 14. Waffen Grenadier Division der SS (galizische Nr.1), před rokem 1944 nazývaná 14. dobrovolnická divize „Halič byl německý útvar původně rekrutovaný z haličských dobrovolníků ukrajinského původu.

S myšlenkou sestavit vojenský útvar z haličských dobrovolníků přišel guvernér haličského distriktu Dr. Otto von Wächter, který navrhl vytvořit divizi zbraní SS určenou k nasazení na východní frontě. Zřízení 14, granátnické divize bylo slavnostně vyhlášeno na různých místech v Haliči v dubnu 1943.

(rp,prvnizpravy.cz,kresy.pl,foto:kresy.pl)