Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Al-Bagdadi: Z amerického tábora - vůdcem teroru

Al-Bagdadi: Z amerického tábora - vůdcem teroru

Vůdce mezinárodní teroristické skupiny IS Abu Bakr al-Bagdadi byl zabit. Oznámil to irácký zpravodajský portál „Sumar nyuc“, s odvoláním na zdroj ve skupině.

Al-Bagdadi, vůdce teroristů "Islámského státu"
12. července 2017 - 11:04

V krátkém prohlášení IS sdělil, že al-Bagdadi je mrtvý a brzy bude zveřejněno jméno jeho nástupce. Okolnosti smrti nebyly zveřejněny.

Nedávno ruské ministerstvo obrany informovalo o možném zabití vůdce IS při útoku ruského letectva 28. května v oblasti Rakky.

Nicméně, smrt al-Baghdadiho už světová média několikrát deklarovala, a pak se ukázalo, že je terorista naživu. Tnapříklad v roce 2015 o jeho smrti infomovala „Al-Arabíja“, a v roce 2016 na íránský kanál TV Press, uvedla ve svém materiálu RIA Novosti.

Jak se „zdvořilý a skromný člověk“ se stal teroristou

Budoucí vůdce IS (jeho skutečné jméno je Ibrahim Awwad Ibrahim al-Badri) se narodil v roce 1971 na předměstí Bagdádu sunnitské rodině, která s dá definovat jako střední třída. Jeho otec Awwad  byl členem místních náboženských komunit a dokonce učil v mešitě. Podle některých zpráv, se al-Bagdadi snažil dostat na bagdádskou univerzitu na právnickou fakultu, ale neuspěl u zkoušky. Výsledkem bylo, že se ocitl na Islámské univerzitě, kde získal magisterský titul v oboru teologie.

V rozhovoru pro The Daily Telegraph jeden z bývalých spolužáků al-Bagdadiho poznamenal, že to byl „slušný a skromný člověk“ a „nebyl nakloněný k násilí“. Al-Bagdadi dokonce hrál fotbal, a nepovažoval tuto „světskou západní hru“ za něco trestuhodného. Na druhé straně některá média poukázala na to, že ve svých studentských letech al-Baghdadi pod vlivem svého strýce vstoupil do extremistické organizace „Muslimské bratrstvo“.

Vůdce ISIL byl prý zabit při leteckém útoku na Rakku

Americká invaze do Iráku ho zastihla, když pracoval jako imám v bagdádské mešitě. Jeho názory se  rychle radikalizovaly: připojil se islamistické irácké větvi „Al-Káidy“. V roce 200 byl Al-Bagdadi zajat Američany a strávil nějaký čas ve vazbě. Během této doby byli zničeni hlavní vůdci „Al-Káidy“ na Středním východě. U islamistů vzniklo mocenské vakuum, které al-Bagdadi bezpečně naplnil.

„Akademie džihádismu" v Camp Bucca

Al-Bagdadi byl zatčen za náhodných okolností. Prostě šel navštívit přítele, který byl vyšetřován. A tak ho sebrali za spoluúčast. Tak se budoucí vůdce IS objevil v americkém filtračním táboře.

Správa tábora měla velmi tolerantní postoj k tomu, že vězni vykonávali náboženské obřady, recitovali modlitby a diskutovali různé aspekty islámu. Al-Bagdadi toho šikovně využil a začal kázat radikální islám přímo ve věznici. V této souvislosti začala později média označovat tábor Camp Bucca za „Akademii džihádismu“.

Na svobodu vyšel islamista v roce 2006, neboť se žádné obvinění proti němu neprokázalo. Podle The Daily Beast, strážím u výjezdu z tábora řekl: „Uvidíme se v New Yorku.“

Po propuštění se přestěhoval do Sýrie, kde obhájil disertační práci v teologii a setkal se s tehdejším vůdcem IS (tehdy to byla filiálka „Al-Káidy“) Abu al-Masrim, který udělal z al-Bagdadiho hlavu  takzvaného „šaríja výboru“ zodpovědného za veškerou náboženskou činnost teroristické organizace. V roce 2010, po smrti prvních vůdců IS al-Masri a Abu Omara al-Bagdadiho, se al-Bagdadi stal vůdcem celé skupiny.

Setkání se senátorem McCainem?

V květnu 2013 senátor John McCain tajně navštívil provincii Idlib v Sýrii, kde se setkal s vůdci „ozbrojené opozice“. Cesta vešla ve známost až po jeho návratu do Washingtonu. McCain se setkal s militanty „Syrské svobodné armády“. Ale řada médií uvedla, že mezi účastníky těchto setkání byl i al-Bagdadi. Vzhledem k dlouhotrvajícímu vztahu Američanů s vedením „Al-Káidy“ (její zakladatel Usáma bin Ládin spolupracoval se CIA v 80. letech v Afghánistánu), to bylo svým způsobem logické.


Tak či onak se v roce 2013 organizace al-Bagdadiho aktivně zapojila do občanské války v Sýrii. Al-Bagdadi pracoval autonomně, s nikým nekoordinoval svoji činnosti. V únoru 2014 ústřední vedení „Al-Káidy“ dokonce uvedlo, že „odmítá podpořit“ IS, a že její oficiální pobočkou v Sýrii je organizace „Fronta an-Nusrá“.

V průběhu následujícího roku IS převzal kontrolu nad podstatnou částí severního Iráku a částí Sýrie. Za své hlavní město skupina vyhlásila Rakku a al-Baghdadi byl vyhlášen chalífem Ibrahimem. Kromě toho on sám začal tvrdit, že je „přímý potomek proroka Mohameda“. Od té doby extremisté džihádistických organizací po celém světě začaly „přísahat“ IS a al-Bagdadi vybudoval celou ekonomickou říši - měl příjmy nejen z loupeží a výkupného, ale také z obchodu s ropou.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)