Arestovič chce svrhnout Zelenského a ukončit válku, dává Rusům nabídku

zprávy

Ukrajina musí „čelit realitě“ a přiznat si, že nemůže porazit Rusko na bitevním poli, řekl o víkendu Alexej Arestovič, bývalý poradce ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského, v sérii příspěvků v Telegramu.

Arestovič chce svrhnout Zelenského a ukončit válku, dává Rusům nabídku
Alexej Arestovič, bývalý poradce ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského
7. listopadu 2023 - 02:20

Místo toho by měl Kyjev usilovat o mír s Moskvou výměnou za záruky NATO, pokračoval politik.

Víra v „rychlé a krásné vítězství“ Ukrajiny nad Ruskem není nic jiného než „iluze“, zdůraznil Arestovič. Bývalý úředník prezidentské administrativy byl zpočátku ohledně vyhlídek Kyjeva docela optimistický a činil prohlášení v tomto smyslu až do začátku tolik medializované ukrajinské protiofenzivy letos v létě. Nyní však řekl, že nadešel čas se s touto iluzí rozejít, abychom se vyhnuli katastrofickému scénáři pro Ukrajinu.


„Nepřítel je silnější z ekonomického, vojenského, mobilizačního a organizačního hlediska. Západní státy, které podporují Ukrajinu, nemají zájem porazit Rusko. Za současných okolností je vojenské vítězství nad Ruskem nemožné,“ řekl Arestovič.

Vyzval Ukrajince, aby „vystřízlivěli a čelili realitě“.

„Pokud bude Kyjev pokračovat ve své „současné úspěšné" politice ještě půl roku, Ukrajina by mohla zapomenout na členství v NATO,“ varoval a dodal, že „západní příznivci Ukrajiny už údajně uvažují o poskytnutí určitých záruk Kyjevu bez plného členství.“Politik, který oznámil svou prezidentskou kandidaturu ve volbách v příštím roce, navrhl, aby Ukrajina požadovala členství v NATO výměnou za závazek, že se nepokusí znovu dobýt území ovládaná Ruskem vojenskými prostředky.

„Všechny řeči o návratu k hranicím z roku 1991 prostřednictvím vojenských akcí za současných okolností je jen pohádka,“ řekl.

Zelenského bývalý poradce již v posledních měsících učinil řadu stále temnějších předpovědí pro budoucnost Ukrajiny. V srpnu varoval, že invaze na Krym bude stát 200.000 ukrajinských životů, a předpověděl, že konflikt mezi Moskvou a Kyjevem se může protáhnout až do roku 2035.


Vyzval také ke změně ve vedení.

„Vláda vedená Zelenským umožnila rozkvět korupce a neschopnosti a nakonec nedokázala zasadit Rusku strategickou porážku,“ upozornill Arestovič v polovině října.

Začátkem tohoto týdne také řekl, že politické vedení národa nebere v úvahu situaci na místě a žene se za symbolickými vítězstvími místo toho, aby sledovalo „adekvátní strategii“.


Arestovičovo prohlášení přišlo jen pár dní poté, co nejvyšší ukrajinský vojenský velitel, generál Valerij Zalužnyj, řekl pro The Economist, že konflikt dospěl do patové situace ve stylu první světové války a že Rusko má výhodu díky většímu počtu obyvatel a větším zdrojům.

(rp,prvnizpravy.cz,informer,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Jste spokojeni s tím, že se Urshula Von der Leyenová stala opět šéfkou Evropské komise?

Ano 6%
transparent.gif transparent.gif
Ne 84%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 10%
transparent.gif transparent.gif