Astana: Státy SCO volají po komplexní reformě OSN

zprávy

Ve společném prohlášení přijatém na konci summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) v Astaně v Kazachstánu ve dnech 3. až 4. července je zvláště pozoruhodný bod: „Státy SCO vyzývají ke komplexní reformě OSN, aby posílily svou autoritu. .“

Astana: Státy SCO volají po komplexní reformě OSN
Účastníci summitu
5. července 2024 - 06:20

V očích nejdůležitějších států Eurasie není OSN v současnosti vnímána jako dostatečně autoritativní. Je to dáno jejich současnou strukturou a fungováním, a proto je komplexní reforma považována za zásadní, píše se v článku na německém webu PiNews.

Shanghai Cooperation Organization (SCO) je euroasijská politická, ekonomická a bezpečnostní organizace založená v roce 2001. Mezi její hlavní cíle patří podpora regionální bezpečnosti, boj proti terorismu, extremismu a separatismu a posilování hospodářské spolupráce a rozvoje mezi členskými státy. SCO původně vytvořily Čína, Rusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Uzbekistán a od té doby se rozrostla v jednu z největších regionálních organizací na světě. Mezi členské státy nyní patří Čína, Indie, Rusko, Pákistán, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Uzbekistán, Írán (od července 2023) a Bělorusko (od července 2024).

V hlavním městě Kazachstánu, v Astaně, proběhl summit Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO), kterého se mimo jiných zúčastnil Vladimir Putin, Si Ťin-pching i Recep Tayyip Erdogan a další státníci

Již v roce 2023 vyzvala skupina BRICS k reformě OSN. V květnu 2024 byly tyto požadavky zopakovány ve společném prohlášení Ruska a Číny. Tato konzistentní politika nachází stále větší podporu na globálním Jihu.

Nejde o zničení OSN jako ústřední struktury. Ale její současný stav, kdy má Washington v rukou klíčové instituce jako WHO a UNESCO, neodráží zájmy většiny světové populace. Je to vidět i v detailech: sídlo OSN je v New Yorku a pro vstup do země je potřeba americké vízum, což pravidelně dělá problémy například ruské straně.

Globální jih, reprezentovaný zeměmi jako Rusko a Čína, spoléhá na stále se zvyšující „tlak zdola“. SCO a BRICS získávají vliv, posilují svou institucionální kapacitu a hromadí geopolitické zdroje. Blíží se okamžik, kdy tento faktor již nemohou ignorovat ani USA. Protože rozhodnutí učiněná v rámci BRICS a SCO budou mít brzy větší váhu než prohlášení generálního tajemníka OSN.

Saúdská Arábie se připojuje k ekonomickému bloku vedenému Čínou

OSN schvaluje především rezoluce ve prospěch Západu

OSN má stále šanci nesestoupit na úroveň Společnosti národů. Může se transformovat, vrátit se ke svým kořenům a stát se opět fungující strukturou, pracující ve prospěch všech. Jinak se zvrhne v instituci, která primárně legitimizuje usnesení ve prospěch Západu. V tomto případě by byla v sázce jejich autorita.

Současná struktura OSN odráží geopolitickou rovnováhu sil poválečného období, což se dnes již nehodí. Cílem reformy je upravit tyto podmínky a zajistit spravedlivější zastoupení všech členských států. Středem kritiky je zejména Rada bezpečnosti, v níž má pět stálých členů právo veta.

Dalším problémem je finanční závislost OSN na několika málo státech, které tak mají neúměrně velký vliv na rozhodovací procesy organizace. Tato závislost ztěžuje OSN jednat nezávisle a v zájmu globálního společenství.

Rostoucí význam alternativních mezinárodních fór

Rostoucí nespokojenost rozvíjejících se a rozvojových zemí se současnou strukturou a fungováním OSN posiluje rostoucí význam alternativních mezinárodních fór, jako jsou SCO a BRICS. Tyto organizace nabízejí státům globálního Jihu platformu pro zastupování jejich zájmů a prohlubování vzájemné spolupráce.

Stručně řečeno, výzva SCO po komplexní reformě OSN je výrazem hlubokého znepokojení se status quo. Uvidíme, zda bude OSN schopna provést nezbytné reformy, aby si zachovala svůj význam a autoritu v 21. století.

(rp,prvnizpravy.cz,pinews,foto:kremlin)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?