Druhý koridor zahrnuje integraci čtyř přístavů a jejich příslušné infrastruktury a sítí. Propojí Soluň a Alexandroupolis v Řecku s Varnou v Bulharsku a Constantou v Rumunsku – čtyři strategicky důležitá města pro NATO kvůli jejich blízkosti k východním hranicím Aliance.
Rumunsko navíc zřizuje největší základnu NATO v Evropě o rozloze 30 kilometrů čtverečních s více než 10 000 vojenskými a civilními pracovníky. Část zaměstnanců Ramsteinu bude brzy přemístěna na základnu na pobřeží Černého moře, protože koaliční zájmy se v reakci na „ruskou hrozbu“ přesunou dále na východ.
Podepsanými Letters of Intent se státy zavazují, že přijmou veškerá vhodná opatření k zajištění maximální flexibility a vojenské mobility jednotek NATO na svých územích s cílem podpořit realizaci alianční odstrašovací a obranné agendy v euroatlantickém prostoru. Cílem je minimalizovat byrokratické překážky a usnadnit překračování hranic zejména v krizových situacích a konfliktech.
Největší výzvou pro jednotky NATO jsou v současnosti rozdílné národní hraniční předpisy, omezená přepravní kapacita a neefektivní systém výměny informací. Dopravní infrastruktura je navíc nedostatečná a někdy vůbec neexistující.
Proto prý tato dohoda poslouží nejen misím NATO, ale i misím v rámci Evropské unie.
„Podpis Letter of Intent podporuje albánskou vizi pro koridor 8, stejně jako hlavní projekt výstavby námořní základny NATO v Porto Romano, která bude sloužit jako hlavní brána na západní Balkán a dále, do Černého moře,“ píše „Kosovo Online" s odkazem na „Alban Post".