Belgická ministryně odhalila ceny vakcín v EU - a rozhněvala firmy

zprávy

Belgická rozpočtová ministryně Eva de Bleekerová zveřejnila na Twitteru seznam cen předních vakcín Covid-19, které má EU v úmyslu koupit, uvádí The Guardian.

Belgická ministryně odhalila ceny vakcín v EU - a rozhněvala firmy
Ilustrační foto
21. prosince 2020 - 10:10

Vyšlo zejména najevo, že britská vakcína Oxford/AstraZeneca je nejlevnější a americká Moderna je nejdražší. Tato zpráva nepotěšila výrobce vakcín, kteří si pospíšili obvinit Evropskou unii z porušení důvěrnosti, uvádí noviny.

Belgická ministryně zveřejnila strhla příkrov obchodního tajemství - cenu, za kterou se EU zavázala zaplatit za vlajkové vakcíny Covid-19, píše The Guardian.

Belgická státní tajemnice pro rozpočet Eva de Bleekerová zveřejnila na Twitteru ceník uvádějící počet dávek každé vakcíny, kterou hodlá její země koupit z EU. Tweet byl brzy smazán - ale ne dostatečně rychle, aby zabránil zúčastněným stranám v pořizování screenshotů, které jsou nyní ve veřejné doméně.

Zatímco příznivci kampaně za dostupnost preparátů byli touto transparentností potěšeni, farmaceutické společnosti ji neocenily, uvedly noviny. Společnost Pfizer si stěžovala na porušení ochrany osobních údajů. „V dohodě s Evropskou komisí jsou tyto ceny stanoveny v doložce o zachování důvěrnosti,“ uvedla pro belgické noviny Le Soir mluvčí amerického výrobce v regionu Beneluxu Elizabeth Schrepenová.

Ceník ukázal, že Oxford/AstraZeneca byla nejlevnější vakcína a Moderna byla nejdražší. Ačkoli tyto informace již byly známy, podrobnosti, které se objevily, umožňují zemím při jednáních s výrobci vakcín zaujmout tvrdší postoj, vysvětluje The Guardian.

Podle zveřejněných informací bude vakcína Oxford/AstraZeneca stát Evropské unii 1,78 eur za dávku, Johnson & Johnson - 8,50 dolaru, Sanofi/GSK - 7,56 eur, Pfizer/BioNTech - 12 Eeur, CureVac - 10 eur a Moderna - za 18 dolarů.


Jak noviny uvádí, všechny země na světě mají zájem na masovém očkování proti Covid-19 a je vyvíjeno velké úsilí na vytvoření programu, který by každému poskytl dostatečný přístup k vakcínám k očkování zranitelných populací. Ceny léků a vakcín však vždy byly přísně střeženým obchodním tajemstvím.

„V tomto případě nemůžeme nic říct. Vše, co souvisí s vakcínami a cenami, podléhá doložkám o zachování důvěrnosti, a to ve veřejném zájmu i v zájmu probíhajících jednání,“ uvedl na briefingu zástupce Evropské komise.

Belgie nakupuje více než 33 milionů vakcín v celkové hodnotě 279 milionů eur, uvedl deník. Spojené království, které není součástí systému EU, zakoupilo 357 milionů dávek sedmi různých vakcín, včetně 40 milionů dávek vakcíny Pfizer/BioNTech, která byla ve Velké Británii schválena dříve než v jiných zemích. K dispozici má také 100 milionů dávek vakcíny AstraZeneca.

Spojené království, stejně jako EU, zaplatilo předem značnou částku předem, aby pomohlo vyvinout řadu vakcín, včetně vakcín AstraZeneca, takže konečné ceny budou nižší, vysvětlují noviny. Nepodporovalo však vývoj vakcín Pfizer / BioNTech ani Moderna, takže cena těchto vakcín zůstane vysoká.

USA mezitím zaplatily za vakcíny více než Evropa. Analytici odhadují, že EU  ve srovnání s USA získala 24% slevu na vakcínu Pfizer. To lze částečně připsat skutečnosti, že Evropa pomohla financovat počáteční fázi výzkumu společnosti BioNTech. Spojené státy tedy zaplatí 4 dolary za dávku vakcíny Oxford/AstraZeneca v porovnání s cenou 1,78 eur - tedy o 45% více. Na druhé straně bude vakcína Moderna vyvinutá v Cambridge v Massachusetts na evropském trhu stát o 20% více při ceně 18 dolarů za dávku ve srovnání s 15 dolary v USA.

Jak noviny zdůrazňují, léky a vakcíny jsou ve Spojených státech tradičně dražší, protože neexistuje mechanismus nákladové efektivnosti, který by jejich hodnotu hodnotil podobně jako ve Velké Británii a některých dalších zemích. V Americe existuje volný trh a léky jsou hrazeny z programů zdravotního pojištění, vysvětlují britské noviny.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)


Anketa

Měla by se podle vás stát Ukrajina členem NATO?

Ano 17%
transparent.gif transparent.gif
Ne 67%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 16%
transparent.gif transparent.gif