Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

Bloomberg: Po pandemiích vždy přichází xenofobie!

Bloomberg: Po pandemiích vždy přichází xenofobie!

Po pandemiích, které byly vždy společníky globalizace, následuje další fenomén – xenofobie.

Ilustrační foto
4. dubna 2020 - 11:06

Když lidé vidí v souvislosti s aktivním přeshraničním pohybem lidí a šířením infekcí, často vyvolávající ohniska nemocí, lidé kladou vinu na konkrétní rasové nebo etnické skupiny, píše publicista Bloombergu David Fickling. Podle novináře se to do značné míry stalo i s celosvětovou epidemií nového koronaviru.

Globalizace byla vždy doprovázena pandemiemi, ale „ve stínu se skrývá třetí jev - rasismus,“ píše David Fickling, fkomentátor Bloombergu. „Je to alarmující," uvádí novinář. „Zdá se, že globální hrozba, kterou představuje nový koronavirus, nenutí lidi, aby mu dali globální a jednotnou odpověď, ale vedlo to k situaci, kdy americký prezident nazval patogen „čínským virem“ a čínští úředníci zase šířili na sociálních sítích konspirační teorie, že infekce pocházela od americké armády." Jak zdůrazňuje Fickling, stále častěji slyšíme, jak jsou Asijci napadáni, protože kašlou nebo jim odmítají služby, protože je považují za Číňany.

Bohužel v tom není nic nového, poznamenal Fickling. Podle novináře je současná situace do značné míry podobná událostem před sto lety, kdy se „v chaosu první světové války rozpadla první světová ekonomika spojená s vnitřními vazbami“ - tento kolaps byl způsoben nejen válkou a revolucí, ale také nemocí.

V éře plachetnic ohledně migrace - a v důsledku toho i rozsáhlých epidemií - došlo k „přirozenému omezení“: překročení Atlantského oceánu trvalo až čtyři týdny, a proto se z tohoto důvodu již infekce, k nimž došlo během cesty, „vyhořely“ v okamžiku, kdy lodě dorazily do přístavů, vysvětlil autor. „Když do Severní Ameriky přišel tyfus, který se šířil mezi irskými přistěhovalci, kteří sem uprchli před bramborovým hladomorem ve čtyřicátých letech 19. století, dostala ohniska nákazy na lodi tak špatné jméno, že irské lodě byly přezdívány jako „lodě-rakve“, poznamenal.

Všechno se změnilo s příchodem parníků, které zkrátily dobu potřebnou k překročení Atlantiku na několik dní, pokračoval Fickling. To znamenalo začátek první éry masové migrace, během níž se miliony Evropanů vrhly do Nového světa - doba transatlantických cest se však zkrátila jen do té míry, že by se nemoci mohly šířit dříve, než by si jich všimli, zdůraznil novinář. „Cholera, dříve uvězněná na svém endemickém území v bengálském regionu, se rozšířila mezi důstojníky a obchodníky z britského impéria a způsobila katastrofické epidemie na všech kontinentech," uvedl. „Pandemie pravých neštovic na oplátku měla na Ameriku silný vliv od doby Kolumba a povzbuzovala kolonizaci kvůli jejich ničivým účinkům na domorodou populaci. Žlutá zimnice se pravidelně vyvážela z Karibiku a střední Ameriky a zničila jižní oblasti Spojených států. V roce 1889 se první moderní pandemie chřipky rychle rozšířila do Severní Ameriky z Ruska.“


Od té doby byla hygienická opatření často doprovázena omezeními v oblasti migrace - není náhodou, že mnoho z atrakcí New Yorku, jako je Liberty Island nebo Ellis Island, byly původně používány právě jako karanténní body, tvrdí Fikling. Jak si mnozí lidé chápou, v současné době nuceni zůstat doma kvůli koronaviru, omezení pohybu osob a společenské kontakty mezi nimi mají velký význam pro boj proti šíření infekcí; mezitím může rasismus „využívat nedostatky lidského myšlení stejně efektivně jako nemoci, které využívají nedostatků našeho imunitního systému“ - a hlavní logickou chybou, která mu umožňuje se šířit, je falešný předpoklad, že „jakmile pohyb mezi zeměmi pomůže šířit nemoc, jako o přenašečech se bude nejčastěji hovořit o skupinách „cizinců“, poukázal autor.

Příkladem takové mylné představy je situace, která se vyvinula po vypuknutí nové epidemie koronaviru v Itálii: v této zemi obíhaly neprokázané informace, že zdrojem viru byla velká diaspora čínských migrantů pracujících v módních domech na severu země, uvedl Fickling. Jak novinář zdůraznil, vědci ve skutečnosti zjistili, že „pacientem nula“ v Itálii byl 38letý zaměstnanec Unilever jménem Mattia z města Codogno.

Senzační výmysly bez jakýchkoli důkazů se však již dlouhou dobu používají k ospravedlnění rasismu - a toto potvrzuje i banální statistika banální, napsal autor.

Například ve Spojených státech začátkem 20. století bylo pouze 1% evropských migrantů přicházejících na Ellisův ostrov v New Yorku odmítnuto ze zdravotních důvodů - navzdory skutečnosti, že přistěhovalcům v San Franciscu, kteří ve stejném období přišli do karantény na ostrově Angel bylo 17% lidem z Asie odmítnuto povolení ke vstupu do země, a to hlavně kvůli skutečnosti, že byly provedeny důkladnější kontroly proti Asiatům a byly použity mlhavé lékařské formulace, vysvětlil Fickling. Podle novináře americké úřady jako celek často podnikly kroky proti Číňanům a schovávaly se za obavy o hygienické podmínky.

Po většinu 20. století relativní vzácnost pandemií poněkud oslabila spojenectví mezi rasismem a nemocemi a veřejnost si začala uvědomovat, že epidemie je třeba porazit očkovacími látkami, antibiotiky, kanalizačními sítěmi a hygienou, konstatoval autor. Jednou z nejzávažnějších hrozeb koronaviru je však to, že může všechno znovu změnit. Podle Ficklinga budou v úspěšném scénáři spojení nahromaděná v průběhu mnoha let příznivého hygienického prostředí umožní kontrolovat xenofobii. „Donald Trump v úterý řekl, že přestane používat frázi „čínský virus". To je již začátek,“ ironicky dodal novinář.

(kou, prvnizpravy.cz, bloomberg.com, foto: arch.)