Svátek má: Svatoslav

Zprávy

Velikost textu:

Cenzura je dobrou pracovní příležitostí pro ty neschopné

Cenzura je dobrou pracovní příležitostí pro ty neschopné

Cenzura sociálních sítí zesiluje. Cenzura příspěvků na sociálních sítí se stává perspektivním zaměstnáním pro lidi s malou šancí na kariérní zaměstnání. 

Německý Koniáš? Heiko Mass, ministr vnitra
14. srpna 2017 - 03:20
 
Sociální síť Facebook založila v Berlíně centrum s cílem odstraňovat nežádoucí příspěvky. Přibližně 700 zaměstnanců zaměstnává dceřiná společnost Bertelsmann Arvato, aby udělili sankce za vše, co se zdá být sankcionovatelné. Jaká pravidla jsou přesně stanovena, tak to je zahaleno tajemstvím, píše se v článku na Freiwelt..

Martin Ott, Facebook, CEO, výkonný ředitel pro Německo, ujišťuje, že si je vědom zodpovědnosti a že jeho „úsilí v boji proti nelegálnímu obsahu zesílí“. Ale to, co je z jeho hlediska nebo z hlediska Facebooku nelegální, zůstává neobjasněné.

Beatrix von Storch: Německo překoná Orwela a jak jsme na tom my?

A nyní se cenzura rozšiřuje. V Essenu chce Facebook postavit nové "cenzurní středisko". Dalších 500 cenzorů má být vycvičeno tak, aby bojovali proti svobodě projevu. Cílová skupina budoucích zaměstnanců na plný úvazek je jasně definována: musí plynule mluvit persky, turecky, kurdsky nebo arabsky.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva kritizoval návrh zákona předloženého německým ministrem vnitra Heiko Maasem s tím, že jde o porušení mezinárodních lidských práv. Jde o tzv. Network zákon Enforcement Heiko Maase který na konci června podpořila Merkelové vláda. Od té doby platí Maasova hrozba, že provozovatelé sítí, kteří neodstraní „nenávistné“ příspěvky a komentáře do 24 hodin, budou pokutováni až do výše 50 milionů euro.

K tomuto úkolu budou brzy využíváni  "uprchlíci", lidé, jejichž úroveň vzdělání odpovídá obvykle, jak již dlouho dokládají studie, přibližně šestému stupni v šestistupňové stupnici.  Legitimita takových kroků je oprávněně pochybná.

A jak je to u nás? Seznam.cz učinil pokus...
Seznam.cz se rozhodl vyřadit ty zpravodajské weby, které údajně vydávají zprávy v rozporu s fakty, jsou smyšlené, desinformační či klamavé, ale už zase někdo takové rozhodnutí změnil a vrátil vše do původního stavu, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Možná si ale jen ten někdo v Seznamu.cz uvědomil, že jeho povinností, zakládá-li se toto vážné obvinění ze spiknutí, zřejmě organizovaného, oznámit jako trestný čin buď Policii ČR nebo místně příslušnému Státnímu zastupitelství. To se zatím nestalo, ale pravděpodobně se tak může stát, protože předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka původní rozhodnutí Seznamu.cz pochválil a připojil se tak k ohlášení možného trestného činu.

(rp,prvnizpravy.cz,freiwelt,foto:arch.)