Chmelár: Z prohlášení Miloše Zemana jsem v šoku

zprávy

Přiznám se, že z tohoto prohlášení jsem v šoku, píše Eduard Chmelár na facebooku.

Chmelár: Z prohlášení Miloše Zemana jsem v šoku
Eduard Chmelár, slovenský analytik
19. května 2021 - 04:20

Připomínám, že na mezinárodní bezpečnostní konferenci v Bělehradě 4. června 2013 jsem byl první, kdo se Srbům omluvil za bombardování a povolení přeletů amerických bombardérů přes naše území. Ale já jsem nebyl politik.

Toto je první vyjádření státníka, navíc prezidenta republiky, který se Srbsku za tento zločin, který byl v rozporu s mezinárodním právem, přímo omluvil.

Jenže, můj obdiv tlumí fakt, že Miloš Zeman byl v té době premiérem, který bombardování Jugoslávie osobně podpořil. Tak jako dodnes podporuje další válku NATO v Afghánistánu. A ty životy, ani následky (uloupení Kosova) už nikdo nevrátí ... Co si o tomto jeho gestu myslíte?

                                  Prosím srbský národ o odpuštění
Mluvili jsme s panem prezidentem o tradičním česko-srbském přátelství, které se odehrávalo například v roce 1938, kdy jsme byli zrazeni svými západními spojenci, ale i v roce 1968, kdy jsme byli zrazeni východními spojenci. Člověk si nevybere. V obou případech nám srbský národ vyjádřil svoji podporu.
A my jsme se mu odvděčili bombardováním.

Právě proto bych při této příležitosti chtěl za svoji osobu se omluvit za bombardování tehdejší Jugoslávie. Talleyrand by řekl, bylo to horší než zločin, byla to chyba. A já bych chtěl srbský národ jako osoba poprosit za odpuštění. Celou dobu mě to trápilo.

Ano, v době, když se rozhodovalo o bombardování Jugoslávie, byla Česká republika několik týdnů v Severoatlantické alianci, byli jsme poslední, kdo dal souhlas a zoufale jsme se ohlíželi alespoň po jedné zemi, která by se s námi spojila a byla by proti, ale zůstali jsme sami.
Přesto nás to neomlouvá, přesto to byl nedostatek odvahy.

A touto omluvou a prosbou za odpuštění jsem se zbavil mnohaletého traumatu, protože pokání osvobozuje a, jak říkávají latiníci, dixi et salvavi animam meam, řekl jsem a spasil jsem svoji duši.


A pár komentářů:

 • Jenže, můj obdiv tlumí fakt, že Miloš Zeman byl v té době premiérem, který bombardování Jugoslávie osobně podpořil. Tak jako dodnes podporuje další válku NATO v Afghánistánu. A ty životy, ani následky (uloupení Kosova) už nikdo nevrátí ... Co si o tomto jeho gestu myslíte?
 • Aj keď s veľkým časovým odstupom..Áno ,berem..
 • Teraz by mal prísť rad na Dzurindu, Mikloša, Kukana a ďalších v trestnoprávnom ponímaní. Kedy budú postavení pred súd??? Za bombardovanie a povolenie preletov amerických bombardérov cez naše územie???
 • Zeman je dobrý politik, ale tiež urobil veľa chýb. Ťaží ho svedomie, zrejme cíti, že mu už nezostáva veľa času v politike, preto chce očistiť svoje "hriechy". Ospravedlnenie nevráti zničené životy ľudí počas vojny v Juhoslávii, z tej vojny sme sa vôbec nepoučili. Stále sa vo veľkom zbrojí, vyvolávajú sa vojnové konflikty. Mali by sa zamyslieť Naď, Čaputová, Korčok
 • Nech boli jeho pohnútky akékoľvek, či už ľudské alebo politické, je to správne gesto. Chválim.
  Aj keď s veľa vecmi ako je jeho postoj k
  Izraelu a odchodu NATO z
  Afganistanu nesúhlasím ale jedno musím prezidentovi uznať. Je to štátnik. Zbytočne na neho budeme nadávať. Ale je naozajstným prezidentom.
 • Pán prezident má najlepšie roky svojho života za sebou. Napriek tomu, ospravedlňujem sa za výraz, by s prstom v nose "sfúkol" iných vysokopostavených funkcionárov susedných štátov. Samozrejme vrátane našej milej pani prezidentky ...
 • Minulosť sa nedá vrátiť, ospravedlnenie je základnou podmienkou pre vlastné vyrovnanie sa s chybami minulosti. Aj na to treba kus statočnosti, sklánim se p.Zemane

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)


Anketa

Kdo podle vašeho názoru tříští a radikalizuje naši společnost?