Svátek má: Zita

Zprávy

Velikost textu:

Čínští turisté berou útokem Moskvu, jezdí za svým "svatým"

Čínští turisté berou útokem Moskvu, jezdí za svým "svatým"

Letos se dramaticky zvýšil počet čínských turistů z Číny v Rusku. Podle Foreign Policy je nárůst způsoben především stým výročím Říjnové revoluce.

Vladimír Iljič Lenin, mumifikovaný sovětský vůdce
30. srpna 2017 - 06:20

Ačkoliv Rusové čínské turisty vítají pro jejich peníze, tak na druhou stranu moc nechápou jejich nadšení pro Lenina a bolševickou revoluci.

Pro evropské turisty, kteří stojí ve frontě u kremelské zdi, je nabalzamované tělo Vladimíra Lenina obvyklou turistickou atrakcí. Nicméně, pro turisty z Číny, jde o něco navíc.

"Připomenout si zde 100 let starou historii je pro starší generaci nesmírně důležité," říká vedoucí turistické  skupiny Wang Ling. "Pro mladé lidi už to není tak důležité."
 
Již před rokem 2017 bylo Rusko jedním z nejoblíbenějších destinací pro turisty z Číny. V loňském roce bylo dosaženo rekordu:  Rusko navštívilo 1,3 milionu čínských turistů a utratili zde celkem 3 miliardy dolarů.
 
Ale letos se počet čínských turistů, kteří přicházejí oslavit sté výročí Říjnové revoluce, která přivedla bolševiky k moci a změnila nejen Rusko, ale i Čínu, dramaticky zvýšil. Podle ruské Federální agentury pro cestovní ruch  se v první polovině roku 2017 zvýšil počet turistů z Číny o 36% ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, uvádí Foreign Policy.
 
Agentura spojuje nárůst počtu turistů z Číny s  tak zvanou "rudou turistikou", iniciativou čínské vlády, která propaguje výlety do důležitých míst komunistických časů jak v Číně, tak i mimo ni. Tuto iniciativu osobně podpořil čínský prezident Si Ťin-pching.

V časech Sovětského Svazu bylo výročí Říjnové revoluce jedním z nejočekávanějších svátků, na počest výročí se konaly velké přehlídky na Rudém náměstí. Nyní obyvatelé Ruska nemají žádnou zvláštní touhu slavit toto výročí.
 
V současné době neexistuje žádný oficiální výklad Říjnové revoluce, což je neobvyklé pro zemi, která často používá historii a někdy ji "kreativně používá" na nacionalistické účely.

Vypadá to tak, že Kreml nejspíše takovou událost připomene, ale ve velmi malém měřítku. V loňském roce, Putin formálně pověřil ministerstvo kultury připravit se na oslavu tohoto dne a organizovat malé výstavy a koncerty, a státní tisková agentura TASS vytvořila interaktivní stránky, popisující události, které vedly až k revoluci. Žádný svátek však není tak velkolepě oslavován jako Den vítězství 9. květen.
 
V letošním roce se očekává, že 6 tisíc čínských turistů navštíví Uljanovsk. Při této příležitosti byly namalovány na asfaltu městských ulic Marxovy citáty v čínském a ruském jazyce, v restauracích je menu také v čínštině, a hotel „Koruna“, který se nachází hned vedle domu, kde se narodil Lenin, se může pochlubit, že její zaměstnanci umí základy čínštiny.
 
„Pro Číňany má Lenin určitý status svatého," říká Julia Skoromolová, ředitelka regionální cestovní kanceláře v Uljanovsku, "přinášejí květiny k soše Leninovy matky, Rusové to nedělají."

„Rusové se dívají na revoluci jinýma očima. Lidé v tomto období něco získali i něco ztratili. Další revoluce to by bylo to nejhorší, co by se mohlo stát, může přerůst v občanskou válku. Samozřejmě, že to nikdo nechce," dodává Skoromolová.
 

(rp,prvnizpravy.cz,foreignpolicy,foto:arch.)