Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

CNN: Úspěch Ruska v Sýrii je pro Spojené státy ponížením!

CNN: Úspěch Ruska v Sýrii je pro Spojené státy ponížením!

Dohoda mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem o společném hlídkování v severní Sýrii se stala pro Spojené státy neúspěchem.

Ilustrační foto
24. října 2019 - 11:04

Američtí novináři celkově vyjadřují frustraci, depresi a nesouhlas s postupem prezidenta Donalda Trumpa.

Například korespondenti CNN se domnívají, že dohody uzavřené mezi Moskvou a Ankarou jsou pro americkou stranu ponižující. Ukazují, že pro USA není místo pro utváření budoucnosti Sýrie.

„Největší geopolitickou porážku touto dohodou utrpěl Washington. Rychlé stažení amerických vojáků, kteří nechali Kurdy v ohrožení, byl dar Putinovi," uvedla zpráva CNN.


Ministr obrany Sergej Šojgu po úspěšných jednáních mezi vůdci obou zemí „ve skutečnosti prohlásil, že je na čase, aby Američané opustili Sýrii“. Američtí novináři vyhodnotili slova ministra, tak, že Spojené státy mají na splnění svých povinností hodinu a půl.

Korespondenti americké televizní stanice také poznamenali, že ruské letectvo umožnilo, aby syrský prezident Bašár Asadovi ve válce zvítězil.

Americký senátor z Demokratické strany Bob Menendez zase poznamenal, že Moskva a Ankara „dostaly přesně to, co chtěly“.

„Je zřejmé, že Spojené státy ustoupily do pozadí,“ citoval jeho slova USA Today.

Zároveň kongresman označil politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa na Blízkém východě za kapitulační. Poznamenal, že díky hlavě Bílého domu Washington ani neví, kde přesně by americké jednotky mohly v Sýrii zůstat.

Reportéři USA Today také připomněli, že Trumpovo rozhodnutí o odchodu ze Sýrie bylo kritizováno i v Kongresu. Poslanci označili Trumpovu strategii v syrské válce za chaotickou a z dlouhodobého hlediska prohranou.

(kou, prvnizpravy.cz, foto: arch.)