Svátek má: Ivana

Zprávy

Velikost textu:

Daily Mail: Rusko představilo nejsilnější jadernou ponorku s raketami!

Daily Mail: Rusko představilo nejsilnější jadernou ponorku s raketami!

Rusko zavedlo do výzbroje novou třídu ponorek, které mohou zničit jakékoliv město na vzdálenost 9,3 tisíc kilometrů, napsal The Daily Mail.

Ruská atomová ponorka třídy "Borej"
27. listopadu 2017 - 10:15

Podle britského vydání, jakmile bude „Kníže Vladimir“ uveden do provozu, stane se nejsilnější ruskou ponorkou s balistickými raketami pro jaderného odstrašování.
 
Ponorka „Kníže Vladimír“ může vypustit až 20 mezikontinentálních balistických střel a je schopna se potopit do hloubky 400 metrů, takže je pro radar prakticky neviditelná.
 
Podle ruských státních médií bude do roku 2025 vybudováno osm ponorek třídy Borej. Ponorky budou moci vypustit z 96 až 200 hlavic o síle 150 kilotun. To je desetkrát více než síla bomby, která udeřila na Hirošimu, uvedla britská edice.


Ponorka „Kníže Vladimír" byla slavnostně vypuštěna do vody v Severodvinsku. Její stavba začala v červenci 2012. Předpokládá se, že do sestavy Severní flotily vstoupí již v roce 2018.
 
Jakmile bude „Kníže Vladimir“ uveden do provozu, stane se nejsilnější ruskou ponorkou s balistickými raketami pro jaderné odstrašování, uvedl Daily Mail.
 
Ponorky třídy Borey budou vybaveny mezikontinentálními balistickými raketami Bulava. A zatímco američtí konkurenti „Knížete Vladimira“ - ponorky třídy „Ohio“ - vybaveny 24 raketami, jejich dosah je jen asi 7.800 km. Navíc se „Ohio" nemůže potápět tak hluboko, jako „Kníže Vladimir".

 
Podle listu Daily Mail s odvoláním na ruskou agenturu TASS, velitel ruského námořnictva admirál Vladimir Korolev uvedl, že stavba ponorek „Borej“ je nezbytná pro „zachování vysoké úrovně vybavení seskupení strategických ponorek Tichooceánské a Severní flotyly.“

(kou, prvnizpravy.cz, dailymail.co.uk, foto: arch.)