Das Erste: V Itálii ztratilo 70% populace důvěru v EU!

zprávy

V období pandemie koronaviru v Itálii klesá míra důvěry v Evropskou unii, píše Das Erste: vypovídá o tom postoj 70% občanů země.

Das Erste: V Itálii ztratilo 70% populace důvěru v EU!
Giuseppe Conte, italský premiér
9. dubna 2020 - 11:04

Italský premiér Giuseppe Conte předpověděl nárůst euroskepticismu, pokud Brusel nebude schopen vypracovat a přijmout opatření finanční pomoci zemím nejvíce zasažených epidemií.

V Itálii, zemi, která kdysi stála na počátku evropské jednoty, klesá důvěra v EU, píše Das Erste. Během krize související s koronavirem vyjádřilo kladný postoj vůči EU pouze 30% populace: 70% občanů uvedlo, že k Bruselu ztratilo důvěru.

Zvláště ostře je vnímána otázka vydávání zvláštních eurobondů, které by zajistily finanční pomoc zemím nejvíce postižených koronavirem. V Itálii mnozí přijímajíjí tyto eurobondy jako symbol skutečnosti, že je Brusel připraven pomoci, jako test stability a budoucnosti EU. Německo a několik dalších evropských zemí se nicméně proti vydání zvláštních dluhopisů postavilo, poukazuje Das Erste.


Podle italského premiéra Giuseppeho Conteho bude nedostatek finanční pomoci ze strany EU vyvolávat nárůst euroskepticismu. „Pokud nedokážeme poskytnout koordinovanou, společnou a rozhodnou odpověď na tuto výzvu, pak se naši občané pravděpodobně začnou oddalovat od společného evropského domu. Už se nebudou cítit chráněni,“ citovala publikace Conteho.
 
Podle Das Erste nachází Itálie největší podporu při vydávání speciálních dluhopisů od Španělska. Nicméně Německo vystupuje ostře proti, protože vidí v takovém opatření první krok k vytvoření společného veřejného dluhu.


Mezitím Giuseppe Conte v Itálii udělal z eurobondů zvláštní téma: tvrdí se, že skutečnou pomocí pro Řím může být pouze jejich schválení. Německý ministr financí Olaf Scholz a ministr zahraničí Heiko Maas souhlasí s jinými způsoby finanční pomoci, ale v Itálii jejich výzvy neslyší. Jak Das Erste poznamenává, důvod, proč Conte tak vehementně propaguje myšlenku eurobondů, je kvůli tlaku populistů z Hnutí pěti hvězd.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesschau.de, foto: arch.)


Anketa

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano 12%
transparent.gif transparent.gif
Ne 33%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 55%
transparent.gif transparent.gif