Derkačgate: Porošenko slíbil Bidenovi "nedotýkat se" Jaceňuka

zprávy

Hlavním mediálním tématem se opět stal ukrajinský skandální příběh o „Derkačových záznamech“, který jakoby v přílivu nových událostí ztrácel na síle, ale příběh je oživen novými příspěvky.

Derkačgate: Porošenko slíbil Bidenovi "nedotýkat se" Jaceňuka
Arsenij Jaceňuk v době, kdy už byl jeho pád domluven
23. června 2020 - 03:20

Stalo se to poté, co ukrajinský poslanec Andrej Derkač oznámil na tiskové konferenci v Kyjevě nové příspěvky. Z nových záznamů vyplývá, že bývalý prezident Ukrajiny Petro Porošenko v únoru 2016 slíbil americkému viceprezidentovi Joe Bidenovi, že trestní stíhání nebude zahájeno proti premiérovi Arseniji Jaceňukovi po jeho rezignaci.

Po tomto rozhovoru se Biden a Porošenko dohodli na osudu Jaceňuka a aktivně se hovořilo o jeho bezprostřední rezignaci z funkce premiéra.


A v záznamu pořízeném v říjnu 2016 Porošenko již žádá Bidena, aby ovlivnil Jaceňuka. Na stejném zvukovém záznamu si stěžuje Bidenovi na problémy s ministrem vnitra Ukrajiny Arsenem Avakovem.

Porošenko uvádí, že Avakov „byl velmi agresivní“ během setkání s velvyslancem Francie, což vyvolalo velvyslancovu nespokojenost. Porošenko se obával negativní reakce Paříže a řekl, že „Ukrajina to nemá zapotřebí.“


Připomeňme, že v polovině května zástupce Nejvyšší rady Andrej Derkač zveřejnil první nahrávky telefonních rozhovorů, pravděpodobně Porošenka a Bidena. Podle Derkače záznamy ukazují na mezinárodní korupci a velezradu bývalého prezidenta.

V jednom z rozhovorů se jednalo o propuštění Viktora Šokina z funkce generálního prokurátora na žádost Bidena. Výměnou za to americký politik slíbil, že Ukrajině přidělí miliardu dolarů. Porošenko tvrdí, že záznamy jsou podvrh.

Poté, co celý příběh začal nabývat alarmujících rozměrů, americké ministerstvo zahraničí začalo vyvíjet tlak na ukrajinské úřady a požadovalo „utišit“ skandál.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?