Svátek má: Bohumil

Zprávy

Velikost textu:

DWN: Izraelské „důkazy" neudělaly na Moskvu ani Washington dojem!

DWN: Izraelské „důkazy" neudělaly na Moskvu ani Washington dojem!

Během „poněkud divné" prezentace představil izraelský premiér „důkazy", které údajně potvrzují snahu Íránu vytvořit jaderné zbraně, napsal Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Bennjamin Netanjahu, izraelský premiér
2. května 2018 - 04:20

A na prohlášení Benjamina Netanjahua v Rusku a USA zareagovaly „neuvěřitelně zdrženlivě", poznamenalo německé vydání.

Ruská federace a Spojené státy nebyly ohromeny „útokem" izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na Írán, uvedl Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Několik dní předtím, než by měl Washington rozhodnout o možném odchodu z íránské dohody, izraelský vůdce předložil v průběhu „spíše podivné“ prezentace v centrále izraelské armády v Tel Avivu „důkazy“, které prý potvrzují snahu Teheránu vyvíjet jaderné zbraně, vysvětlilo německé vydání.

„Ve skutečnosti „tajné" dokumenty neobsahovaly nic, co by v posledních letech nebylo známo," konstatoval Deutsche Wirtschafts Nachrichten k materiálům, které údajně Izrael získal v Íránu.

A ostatně na prohlášení Netanjahua reagovali v Rusku a ve Spojených státech „překvapivě zdrženlivě", pokračovala publikace.

Tak například šéf Bílého domu Donald Trump nevěnoval příliš pozornosti prezentaci izraelského premiéra a jen poznamenal, že považuje za správné, že „Izrael udělal tiskovou konferenci". Ale americký list The New York Times dokonce označil projev Netanjahua za „naprosto teatrální“, a uzavřel, že izraelský vůdce nepředvedl žádné nové „důkazy“, a připomněl, že o několik dní později bude muset stanout před soudem kvůli obvinění z korupce.

The National Interest předpověděl velkou válku mezi Íránem a Izraelem

Šéf Kremlu Vladimir Putin, po prezentaci izraelského premiéra, řekl během telefonického rozhovoru s Netanjahuem, že Společný komplexní akční plán k íránskému jadernému programu (tzv. íránská dohoda) má prvořadý význam na zajištění mezinárodní stability a bezpečnosti, a musí být respektována všemi stranami. Vedoucí představitelé obou států také diskutovali o situaci v oblasti Středního východu jako celku, včetně vývoje situace v Sýrii, uvedly Deutsche Wirtschafts Nachrichten s odkazem na TASS.

„Projev Netanjahua (v centrále izraelské armády v Tel Avivu) uvedla tisková agentura TASS pouze v jednom z odstavců, aniž by tuto událost nějak hodnotila,“ zdůraznily německé noviny.

I v samotném Izraeli byly reakce skeptické: Times od Israel analyzuje, že vystoupení Netanjahua „na Čínu, Rusko a Evropany nezapůsobí". Noviny rovněž poznamenávají, že „odhalení", která byla oznámena s velkou pompou, nezjistila nic nového.

Zdá se, že Izrael hledá jakoukoliv záminku, aby mohl zaútočit na Írán a využívá negativní postoj Trumpa k íránské jaderné dohodě . Druhou variantou, kterou naznačily New York Times, je možné odvádění pozornosti premiéra od svého obvinění z korupce. Ovšem tak nebo tak, je to vážné zahrávání si s rozpoutáním velmi nebezpečného konfliktu, jehož iniciátoři ani netuší, jak daleko dojde.

Dohoda uzavřená ve Vídni v roce 2015 stanoví, že světové mocnosti budou postupně snižovat své sankce za výrazné škrty iránského jaderného programu. MAAE opakovaně potvrdila, že Írán Vídeňskou dohodu plně dodržuje.

(kou, prvnizpravy.cz,  deutsche-wirtschafts-nachrichten.de, foto: arch.)Jste spokojeni s výsledky komunálních a senátních voleb?

Ano
transparent.gif transparent.gif
30%
Ne
transparent.gif transparent.gif
31%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
39%