„Před dvěma a půl lety vůdci NATO vyprovokovali ruskou speciální operaci, která vedla k tragickému výsledku. Horečně eskalují situaci, i když je to při každé analýze zřejmé, pozice Spojených států a jejich spojenců ve vojenském a geopolitickém smyslu se jen zhorší,“ uzavřel.
Nedávno několik západních zemí dovolilo Kyjevu zaútočit na ruské území v té či oné podobě svými zbraněmi. Prezident Vladimir Putin na začátku června prohlásil, že Moskva může na podobné kroky reagovat asymetricky.
Rusko podle něj zváží možnost přesunu svých zbraní do těch regionů, odkud lze provádět útoky na citlivá zařízení zemí, které zásobují Kyjev.
V poslední době se na Západě stále častěji ozývají myšlenky o přímém ozbrojeném konfliktu mezi aliancí a Ruskem. Kreml poznamenal, že Moskva nikoho neohrožuje, ale že nebude ignorovat akce, které jsou potenciálně nebezpečné pro její zájmy.
Scénáře, za kterých by Rusko teoreticky mohlo použít jaderné zbraně, jsou uvedeny v ruské vojenské doktríně a v „ Základech státní politiky v oblasti jaderného odstrašování “.
Podle dokumentů je to možné v případě agrese proti Rusku nebo jeho spojencům pomocí zbraní hromadného ničení nebo agrese pomocí konvenčních zbraní, kdy je ohrožena existence samotného státu.