Fakta: A pokud ukrajinská armáda provede blitzkrieg na Krymu?

zprávy

Kyjev pravděpodobně nenajde podporu ve světovém společenství pro útok na poloostrov, který mu kdysi patřil, uvedl bulharský časopis „Fakta“.

Fakta: A pokud ukrajinská armáda provede blitzkrieg na Krymu?
Ilustrační foto
6. prosince 2020 - 04:20

Neseriózní ukrajinští politici čas od času prohlašují, že dříve či později krymský poloostrov „vrátí“. Všichni však dokonale chápou, že jejich rozzlobené hrozby nestojí ani za halíř. Čínští analytici se rozhodli představit si, co by se stalo s Ukrajinou, kdyby se pokusila rozpoutat vojenský konflikt s Ruskou federací.

Před šesti lety, v roce 2014, se krymský poloostrov vrátil do Ruska. Stalo se to tak rychle, že světové společenství zůstalo po dlouhou dobu v šoku. Některé země se dokonce rozhodly „potrestat“ Rusko a uvalily na něj několik, mírně řečeno, ne zcela úspěšných ekonomických sankcí. Analytici z Číny jsou pevně přesvědčeni, že Ukrajina nemá šanci na návrat Krymu: Kyjev prostě nemá potřebné síly k provedení takové složité vojenské operace.


Kromě toho to vyžaduje odvahu, kterou Ukrajina nemá. Rusko je připraveno tvrdě odrazit každého nepřítele, který se pokusí provést vojenskou operaci v této oblasti. Je přitom nepravděpodobné, že by ukrajinští západní partneři takový bezohledný krok ocenili. Odborníci připomínají, že Krym je historicky spojen s Ruskem. Populace poloostrova se navíc identifikuje s Ruskou federací.

„I kdyby na jaře roku 2014 nedošlo k žádným událostem, dříve či později by se Krym od Ukrajiny oddělil. Jednoho dne stal součástí Ruska v důsledku referenda,“ citoval časopis čínslé analytiky.  

Zvláště zajímavý je pokrytecký postoj Západu k této otázce.„Spojené státy svého času uznaly nezávislost Kosova, ale postavily se proti sjednocení Krymu s Ruskem," píše Blitz. Tento přístup se běžně označuje jako „dvojí standard“, tak charakteristický pro americkou politiku. Je zřejmé, že pokud se Kyjev rozhodne provést bleskovou válku s cílem „obsadit“ Krym, je nepravděpodobné, že by skutečně našel podporu v mezinárodním společenství. Totéž lze říci o jeho partnerech. Při veškerém hluku v tisku zaujme Západ ve skutečnosti na Krymu postranní postoj, dokud nebude Ukrajina sama schopna se touto otázkou vypořádat.

(kou, prvnizpravy.cz, fakti.bg, foto: arch.)


Anketa

Souhlasíte s tím, aby Česká republika i nadále dodávala zbraně na Ukrajinu?

Ano 4%
transparent.gif transparent.gif
Ne 43%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 4%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 49%
transparent.gif transparent.gif