Svátek má: Vratislav

Zprávy

Velikost textu:

Kanadské jednotky na Ukrajině se přesunuly na západ od řeky Dněpr

Kanadské jednotky na Ukrajině se přesunuly na západ od řeky Dněpr

Kanadská ministryně obrany Anita Anandová uvedla, že všechny kanadské jednotky umístěné na Ukrajině byly přesunuty na západ od řeky Dněpr, protože obavy z možné ruské invaze stále rostou.

Z výcviku na Ukrajině
31. ledna 2022 - 06:20

Ačkoli premiér Justin Trudeau minulý týden řekl, že mise Operace Unifier s 200 vojáky – která dříve vysílala vojenské cvičitele téměř do všech oblastí Ukrajiny – byla nyní „zaměřena na západní Ukrajinu, kde jsou rizika nejnižší“, komentáře paní Anandové představovaly nejkonkrétnější informace o tom, jak se změnilo vojenské postavení Kanady.

Paní Anandová, která je na dvoudenní návštěvě Kyjeva, promluvila necelých 48 hodin poté, co ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij kritizoval západní vlády a média za přílišné zdůrazňování možnosti ruské invaze. Zelenskij řekl, že válečné řeči vytváří „paniku“, která poškozuje ekonomiku jeho země.

Zelenskij také kritizoval rozhodnutí některých západních ambasád, včetně kanadské, stáhnout diplomatický personál z Kyjeva. V neděli Global Affairs Canada uvedla, že kromě rodinných příslušníků diplomatů sídlících na Ukrajině – kteří již dostali příkaz k odchodu – jsou nyní z Ukrajiny stahováni také „nezásadní“ diplomaté.

Global Affairs však v prohlášení uvedlo, že velvyslanectví v Kyjevě také přijme další zaměstnance „se zkušenostmi v oblastech, jako je reforma bezpečnostního sektoru, zvládání konfliktů, demokratická reforma, konzulární služby a diplomacie. Společně zvýší naši diplomatickou kapacitu a umožní nám pokračovat v hodnocení a reagovat na vyvíjející se situaci na podporu Ukrajiny.“

Ukrajina plánuje zaměstnat spící agenty za ruskými liniemi v případě invaze Moskvy.

Rusko, které má na třech stranách Ukrajiny rozmístěno asi 130 000 vojáků, tvrdí, že nemá v plánu zaútočit na svého souseda. Ruský prezident Vladimir Putin však varoval, že jeho země by mohla podniknout „vojensko-technické“ kroky, pokud nedostane záruku, že Ukrajina nikdy nevstoupí do NATO – požadavek, který nyní Západ formálně odmítl.Paní Anandová řekla, že z bezpečnostních důvodů nemůže diskutovat o tom, proč a kdy bylo přijato rozhodnutí stáhnout všechny jednotky na západ od Dněpru, který zhruba půlí Ukrajinu – a hlavní město Kyjev – na dvě části. Ale její komentáře jsou v souladu s hodnocením některých západních vojenských analytiků, kteří se domnívají, že jakýkoli ruský útok by se mohl zaměřit na dobytí území východně od Dněpru, kde velká část populace mluví rusky jako prvním jazykem.

„Je všeobecně známo, že na ukrajinské hranici a v Bělorusku dochází k ruské agresi a podle toho se chováme. Náš CAF se například přesunul na západ od řeky Dněpr a budeme i nadále přijímat všechna nezbytná opatření, abychom udrželi naše kanadské ozbrojené síly v bezpečí,“ řekla paní Anandová na tiskové konferenci v Kyjevě po setkání s podplukovníkem Lucem-Frédéric Gilbertem, šéfem operace Unifier.

Zatímco Operation Unifier má ústředí blízko západoukrajinského města Lvov, stovky kilometrů od ruských hranic, kanadští instruktoři běžně prováděli školení v jiných městech po Ukrajině, jako je Charkov, méně než 50 kilometrů od hranic.

Operace Unifier začala v roce 2015. Trudeau ve středu oznámil, že mise bude prodloužena a rozšířena – očekávaný příjezd dalších 60 vojáků v následujících dnech a týdnech – kvůli rostoucím obavám, že by Vladimir Putin mohl brzy nařídit hlubší invazi na Ukrajinu. Pan Trudeau řekl, že mise by se nakonec mohla zdvojnásobit na 400 instruktorů.

Justin Trudeau naznačil, že všechny kanadské jednotky opustí Ukrajinu v případě úplné ruské invaze.

Více než 30 000 ukrajinských vojáků prošlo výcvikem v rámci operace Unifier a tento víkend někteří z příjemců tohoto výcviku předávali to, co se naučili, záložníkům připravujícím se na obranu svých měst v případě útoku.

Kanada také dodává ukrajinské armádě nesmrtící vybavení, jako jsou neprůstřelné vesty a noční dalekohledy, i když liberální vláda zatím výzvám poslat smrtící vybavení na Ukrajinu odolávala, jak to nyní dělají spojenci včetně Spojených států a Británie. Paní Anandová, která se na to téměř jistě zeptá během setkání se svými ukrajinskými protějšky, řekla, že „tento problém není na stole“.

Na otázku ohledně rozporu mezi zprávou od americké administrativy Joe Bidena – která opakovaně varovala, že ruský útok na Ukrajinu by mohl „hrozit“ – a výzvami pana Zelenského ke klidu, paní Anandová odpověděla, že existují „zdravé“ informace ohledně rozsahu budování ruské armády. „Jednáme na základě těchto informací," řekla.

(rp,prvnizpravy.cz,theglobeandmail,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika dodává zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
23%
Ne
transparent.gif transparent.gif
54%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
23%