Kdykoli má Johnson doma problém, zavolá Zelenskému

zprávy

Po každé domácí katastrofě následuje výzva k příslibu další pomoci Kyjevu – jde o nejdražší terapeutické sezení v historii, píše se v The Guardian.

Kdykoli má Johnson doma problém, zavolá Zelenskému
Vladimir Zelenskij a Boris Johnson
21. června 2022 - 10:30

Co dělá, když má velké potíže? Boris Johnson má toho plné zuby, ale radí se se svým tajemníkem, svými politickými pomocníky, sekretářkami nebo manželkou? Podivuhodně se obrátí na někoho v ještě hlubších potížích, než je on sám, na ukrajinského  prezidenta Vladimira Zelenského.

Minulou středu utrpěl premiér ponižující odchod svého takzvaného „etického“ poradce lorda Geidta. Johnson čelil kritické schůzce se severními poslanci před nadcházejícími volbami ve Wakefieldu. Byl to trojitý útok: nikde nebyla jeho přítomnost důležitější pro posílení morálky a získání hlasů. Nedlouho po Geidtově prohlášení Johnson zrušil svou letenku do Yorkshiru ve prospěch cesty přes Evropu hluboko na ukrajinské území. Jasně a zoufale potřeboval objetí a utěšující rozhovor svého přítele Zelenského. Uhýbání před Putinovými raketovými bateriemi je zjevně jednodušší než čelit backbenchers z řad  konzervativců.

Výzkum deníku The Guardian odhalil, že tyto náhlé kontakty se Zelenským se přesně shodovaly s Johnsonovými okamžiky nejakutnějších rozpaků. Dne 6. června Sir Graham Brady oznámil, že konzervativní poslanci jsou připraveni hlasovat o vedení své strany. Během tří hodin Johnson telefonoval Zelenskému. O měsíc dříve, 5. května, v den místních voleb s katastrofálními výsledky , hledal Johnson útěchu u stejného zdroje. 30. dubna přišla katastrofální zpráva o rezignaci poslance Neila Parishe . Johnson zavolal do Kyjeva. Dne 23. dubna se objevila zpráva, že Met uděluje pokuty za večírek na Downing Street. Johnson zavolal do Kyjeva. 16. dubna, kdy OSN odsoudila plán ohledně Rwandy Johnson zavolal Kyjevu. 12. dubna Johnson dostal pokutu metropolitní policie kvůli Partygate a zavolal do Kyjeva. Opravdu šlo o strategii na Donbasu? Určitě šlo jen o podporu celebrity v lítosti  a titulek pro dobré zprávy.Člověk by se divil, o čem proboha diskutují. Tvrdí Johnson, že Vladimir Putin musí být ve srovnání s jeho Keirem Starmerem absolutní flákač? Diskutují v naší době o míru nebo o tom, co měli k čaji? Víme jen, že téměř při každé příležitosti Johnson vyčaruje ze vzduchu další tranši peněz britských daňových poplatníků na pomoc Ukrajině . Musí to být nejdražší psychoterapeutické sezení v historii.

Všechny tyto hovory mohou být samozřejmě čirou náhodou. Všichni vůdci potřebují radu a útěchu a často je nacházejí na zvláštních místech. Churchill měl svého Normanbrooka , Thatcherová svého Whitelawa, Blair svého Mandelsona . Když se Johnson připravoval na úřad, vyhodil všechny možné zdroje nestranných rad a spoléhal se na nespolehlivého Dominica Cummingsa. Dnes se zdá, že se spoléhá na nezkušenou manželku a ukrajinského komika, který se stal vůdcem, o němž se předpokládá, že bude mít čas na ulehčení Johnsonových domácích strastí oproti naléhavějším obavám z konfrontace s krvežíznivým vetřelcem.

Johnson se zjevně uchýlil k poslední možnosti každého vůdce v nesnázích, ať už je to autokrat nebo demokrat, což je najít dobrou válku. Zahájení války zachránilo jeho předchůdkyni Thatcherovou a válka vytvořila aureolu jeho idolu Churchilla. Možná musíme být vděční, že Johnson nezačal s žádnou vlastní válkou. Místo toho se soustředil na někoho jiného. Je to opravdu to nejlepší, co může udělat?

(rp,prvnizpravy.cz,guardian,foto:arch.)
Anketa

Kdo podle vašeho názoru tříští a radikalizuje naši společnost?