Svátek má: Hugo

Zprávy

Velikost textu:

Keller: Být vůdcem hnutí SYRIZA, pořídím si velice silnou ochranku!

Keller: Být vůdcem hnutí  SYRIZA, pořídím si velice silnou ochranku!

<< EXKLUZIVNĚ >>  Je to velké vítězství pracujících. Od zítřka se už nenecháme ponižovat. Nad Řeckem zase bude svítit slunce, slibuje šéf vítězného hnutí SYRIZA Alexis Tsipras.  V rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Jan Keller odpovídá na otázky co znamená vítězství hnutí SYRIZA.

Jan Keller, europoslanec
27. ledna 2015 - 18:01

PZ: Co bude znamenat vítězství hnutí SYRIZA pro Řecko?

Po vítězství hnutí SYRIZA se naplno ukáže, do jak velké krize se dnešní systém dostal.  SYRIZA bude usilovat o prominutí velké části dluhů. Pokud prominuty nebudou, Řecko bude vydělávat jen na splácení úroků, tak jako to už několik desítek let dělají rozvojové země, především v Africe. Pokud se dluhy prominou, neohrozí to sice věřitele, bude to však iniciovat žádosti stále dalších a dalších dlužníků, aby jim byly dluhy prominuty také. To by v jádru narušilo dnešní systém, který je na ovládání dlužníků založen. Proto udělají instituce typu MMF vše pro to, aby Řecko z dluhové pasti nevyklouzlo. Být vůdcem hnutí  SYRIZA, pořídím si velice silnou ochranku. Když jde o peníze, nezná jinak mírumilovný tržní systém bratra.

PZ: A jaký dopad bude mít vítězství hnutí SYRIZA pro další fungování Evropskoé unie?

V hnutí SYRIZA zatím jednoznačně převládají ti, kteří nechtějí vystoupit z Evropské unie. Pro EU ovšem znamená výrazné vítězství hnutí SYRIZA určitý šok. Dokumenty, které EU přijímá bývají formulovány tak, že se dají vyložit mnoha způsoby a jejich vyznění působí vyloženě rozplizle.

SYRIZA naopak s velkou pravděpodobností bude formulovat jasné a jednoznačné požadavky. Existuje riziko, že evropští úředníci, kteří jsou zvyklí uvažovat v nicneříkajících termínech, jasným a zřetelným požadavkům neporozumí, takže komunikace bude krajně obtížá. Bude to pochopitelně vina hnutí SYRIZA, či to tak bude alespoň prezentováno.

Švihlíková: Řecko může být první v řadě, další může být Španělsko

PZ: Co ostatní podobná občanská hnutí v Evropě, vezmou si příklad z Řecka?

Pokud SYRIZA ze svých pozic neustoupí, povede to ke vzestupu podonbých hnutí, a to nejdříve ve Španělsku. Předseda španělské strany Podemos je členem Evropského parlamentu a vykazuje všechny deficity hnutí SYRIZA, o kterých jsem se už zmínil. Jeho postoje jsou jasné, odmítá programově mlžit a jde vždy na kořen věci. Mysím, že je jen otázkou času, kdy bude obviněn z toho, že nepochopil smysl parlamentní demokracie.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)