Svátek má: Jarmil

Zprávy

Velikost textu:

Klimkin: Proti Maďarům nic nemáme, ale musí umět ukrajinsky!

Klimkin: Proti Maďarům nic nemáme, ale musí umět ukrajinsky!

Nejen Polsko má emocionální spor s Ukrajinou, ale také Maďarsko, týká se to výuky maďarské národnostní menšiny v ukrajinských školách, v ukrajinském jazyce.

Pavlo Klimkin, ukrajinský ministr zahraničí
26. října 2018 - 07:20

„Tyto dva případy nelze srovnávat. V případě Zakarpatska jde o maďarskou komunitu, občany Ukrajiny. Nemůžeme jim dovolit, aby se cítili izolovaně v naší zemi kvůli neznalosti ukrajinského jazyka. Zároveň nechceme, aby přestali být Maďary - naopak jsme hrdí na to, že na Ukrajině máme Maďary. Chceme jim jen pomoci pochopit, v které zemi žijí, což znamená, že zeměpis, historie nebo základní práva by měla být vyučována v ukrajinštině. Navíc bude mít maďarská komunita zachována národní identifikaci. Mohu říci mnohé k motivaci Maďarska, ale jedna věc je jistá - to je naše komunita,“ odpověděl Pavlo Klimkin v rozhovoru pro Rzeczpospolita na otázku porovnání vztahů Ukrajiny a Polska a Ukrajiny  a Maďarska.

„Vždycky říkám, že s  Budapeští můžeme mluvit, ale je to náš ukrajinský problém,“ dodal Klimkin.

„Především bychom chtěli pomoci ukrajinským Maďarům. Za druhé - nevzdáme se našich státních zájmů, ale jsme připraveni spolupracovat s Maďary. Nejdůležitější je, že každý souhlasí, že nemůžeme ponechat naše Maďary bez znalosti ukrajinského jazyka. Měli bychom zlepšit metodiku výuky, učebnice, učitele. A to znamená, že budeme muset prodloužit přechodné období pro platnost zákona o školství, který se stal důvodem konfliktu,“ pokračoval ukrajinský ministr zahraničí.

„Neustále jednáme s maďarskou stranou, snažíme se pochopit, jak se maďarská komunita chce cítit pohodlně v jejich domovině v Zakarpatsku,“ upřesnil snahu Ukrajiny.


„Setkávám se s ministrem zahraničních věcí Maďarska, Petrem Szijartem, téměř každé dva týdny. V současné době řešíme problém udělení maďarského občanství na území Ukrajiny konzulem v Berehovu na Zakarpatsku. Domníváme se, že to je v rozporu s Ženevskou úmluvou o konzulárních vztazích, nemluvě o ukrajinském právu. Z tohoto důvodu byl konzul považován za personu non grata. Náš zákon neumožňuje dvojí občanství. Přijetí druhého není trestem obyčejných občanů. Takové osoby se však nemohou účastnit veřejného života, nemohou být státními nebo vojenskými úředníky. A konzul k tomu ještě požádal příjemce maďarských dokumentů, aby o tom nemluvili, aby to tajili,“ rozhořčeně dodal ke kauze dvojích pasů pro Maďary na Ukrajině Pavlo Klimkin.

Kvůli konfliktu s maďarskou menšinou blokuje Budapešť jednání  Rady Ukrajina-NATO.

„Maďarské veto nezabrání praktické spolupráci s Aliancí. Aliance je silná se sdílenými hodnotami a solidaritou. Musíme také pamatovat na to, že konflikt v Zakarpatsku je spíše hrou Ruska,“ upozornil ukrajinský ministr.

Viktor Orbán a Rusko

„Domnívám se, že Maďarsko udržuje evropskou solidaritu, včetně sankcí. Úzce spolupracuje s Ruskem pouze v některých ekonomických projektech: dodávky ruského plynu nebo rozšíření jaderné elektrárny v Paks. To má nějaký dopad na budapešťskou politiku, ale my se chceme zaměřit pouze na otázku naší komunity v Zakarpatsku,“ upřesnil Pavlo Klimkin.

(rp,prvnizpravy.cz,rzeczpospolita,foto:arch.)