Svátek má: Šarlota|Zoe

Zprávy

Velikost textu:

Lavrov: Absurdní, že ti, co zrežírovali Kosovo, nám vyčítají Krym!

Lavrov: Absurdní, že ti, co zrežírovali Kosovo, nám vyčítají Krym!

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že připojení Krymu k Rusku bylo naprosto legální. Poznamenal, že v té době na Ukrajině začala, kvůli akci Západu, občanská válka.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
17. května 2015 - 18:00

„V tomto ohledu, pokusy těch, kteří zrežírovali – přičemž bez jakéhokoliv referenda - odtržení Kosova od Srbska, zpochybnili svobodnou vůli krymského lidu, upřímně řečeno absurdní," zdůraznil Lavrov v rozhovoru pro srbské noviny Politika.

„V důsledku převratu, opírajícího se o Washington a Brusel v únoru loňského roku v Kyjevě, se chopili moci ozbrojení ultranacionalisti, jejichž akce vrhly zemi na pokraj rozkolu, rozpoutali krvavou občanskou válku," řekl šéf ruského ministerstva zahraničí.

„V této souvislosti, populace Krymu, v plném souladu s mezinárodním právem - jedním ze základních principů rovnosti a jpráva na sebeurčení národů, zakotvené v článku 1 Charty OSN, a článku 1 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech, článku 1 Mezinárodního paktu o hospodářských, sociálních a kulturních právech a mnoha dalších mezinárodních autoritativních dokumentů - hlasovala v referendu pro nezávislost na Ukrajině a pro sjednocení s Ruskem," obhajoval odtržení Krymu Lavrov.

Prof. Krejčí: Datum „nula“ ukrajinské krize není Krym, ale Majdan!

Také, když už mluvíme o Kosovu, Lavrov upozornil, že Rusko varovalo před nastavení precedentu zavedením mezinárodního modelu využitelnosti vyhlášení nezávislosti určitých území. Podle něj Ruská federace poukázala na to, že západní aliance v čele s USA široce používají dvojí standardy a porušování základních principů mezinárodního práva.

Proto zdůraznil: „Pozice Ruska v otázce Kosova je velmi jasná a zůstává nezměněna: řešení tohoto problému je možné pouze na základě mezinárodního práva a v mezích stanovených rezolucí Rady bezpečnosti 1244".

„S ohledem na úsilí Bělehradu v této oblasti, je pro nás samozřejmě přijatelné rozhodnutí, které bude vyhovovat Srbsku. Z naší strany jsme připraveni i nadále poskytovat potřebnou pomoc srbským partnerům," dodal Lavrov.

(kou, prvnizpravy.cz, politika.rs, foto: arch.)