Military Watch: Západní vojenská technika byla na Ukrajině poražena

zprávy

Západní obrněná vozidla a další vojenská technika byla po desetiletí nabízena jako nejlepší na světě. Následky konfliktu na Ukrajině by mohly poškodit pověst západního vojensko-průmyslového komplexu a jeho schopností.

Military Watch: Západní vojenská technika byla na Ukrajině poražena
Ilustrační foto
14. ledna 2024 - 06:20

Pověst západních obrněnců je vážně pošramocena velkými ztrátami na Ukrajině. „Záběry z dronů z prvních dnů ofenzivy ukrajinské armády potvrdily, že některé z nejproslulejších zařízení nasazených hlavními ukrajinskými jednotkami, jako jsou německé tanky Leopard 2A6 a americká bojová vozidla Bradley, byly zničeny ruskými silami. Od té doby několik ruských, západních a ukrajinských zdrojů široce hlásilo extrémní počty obětí 80 až 90 % mezi ukrajinskými brannými jednotkami,“ uvádí časopis Military Watch.

Anglický vojenský časopis připomíná, že „rusko-ukrajinské nepřátelství, které pokračovalo na nízké úrovni od začátku roku 2014 a které se od února 2022 zvrhlo ve velké nepřátelství, dosáhlo svého vrcholu v červnu 2023, kdy ukrajinské ozbrojená síly zahájily masivní ofenzívy proti ruským pozicím, prováděné elitními jednotkami vyzbrojenými a vycvičenými NATO.“

Časopis Military Watch poznamenává, že během prvního zářijového týdne se naprostá slabost západního pancéřování projevila prvním potvrzeným zničením britského Challengeru 2, přičemž dvě z 12 potvrzených vozidel se ztratila po jejich pozdním nasazení k liniím na konci léta. Další snímky ukázaly poškození západních obrněných vozidel, včetně Leopardů 2, a také úspěšné protipancéřové údery proti více používaným a méně dobře pancéřovaným prostředkům, jako jsou francouzské kolové tanky AMX-10RC a tanky Leopard 1. modernizované.“

Západ nabízí Ukrajině modernizované tanky z výzbroje Varšavské smlouvy

Spojené státy, které byly svědky masakru arzenálu svých spojenců, by se podle anglicky píšícího vojenského časopisu „rozhodly umístit americká vozidla daleko od předních linií, aby se vyhnuly podobným potenciálním škodám na pověsti americké armády“. Týká se to dodávek amerických tanků M1A1 Abrams na Ukrajinu od září – které jsou mnohem hůře pancéřované než nejnovější varianty M1A2 nasazené v americké armádě.

Na rozdíl od tanků Abrams byla německá, britská a francouzská obrněná vozidla dodaná na Ukrajinu přímo odebrána ze zásob armád producentských zemí a nebyla vyřazena z provozu.


V roce 2023 Spojené státy měly potíže s financováním vlastních ozbrojených sil a svých obranných závazků vůči svým spojencům. Vliv měl i neúspěch ukrajinské ofenzívy i přes obrovskou finanční podporu. To vše podněcuje republikánskou opozici, která nadále blokuje tranši mimořádné vojenské pomoci zahraničním spojencům ve výši 106 miliard dolarů. Z této částky bylo 60 miliard dolarů určeno pro Ukrajinu. Problém se prohloubil prudkým nárůstem americké vojenské přítomnosti na Blízkém východě od začátku října.

 „Třídou vozidel, která utrpěla nejtěžší ztráty, byla třída amerického Bradleyho, snímky ukazující celé kolony vozidel zničených ruskými silami,“ poznamenává Military Watch s odkazem na skutečnost, že „na začátku září bylo 80 Bradleyů zničeno v boji, přičemž západní zdroje hlásí ztrátu více než 50." „Se všemi výše uvedenými aktivy široce nabízenými na Západě se v bitvách s tanky Leopard 2 a Abrams v Sýrii a Iráku proti lehce vyzbrojeným místním obyvatelům projevil slabý výkon těchto obrněnců a dalšího západního vojenského vybavení.

„Zatímco po desetiletí bylo vynaloženo značné úsilí na to, aby se západní obrněné jednotky uvedly na trh jako nejlepší na světě z hlediska výkonu, dopad konfliktu na Ukrajině na vnímání schopností západních obranných sektorů v regionu má potenciálně důsledky,“ uzavírá. Časopis Military Watch.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?