Neonacista Dmytro Jaroš jmenován poradcem velitele ukrajinské armády

zprávy

Bývalý šéf neonacistického hnutí Pravý sektor a současný šéf ukrajinské dobrovolnické armády Dmytro Jaroš byl právě jmenován poradcem vrchního velitele ukrajinské armády, což vyvolalo obavy z dalšího zhoršování situace. v první linii na Donbasu.

Neonacista Dmytro Jaroš jmenován poradcem velitele ukrajinské armády
Dmytro Jaroš, bývalý šéf neonacistického hnutí Pravý sektor
5. listopadu 2021 - 06:20

Dmytro Jaroš je zakladatelem neonacistického hnutí Pravý sektor, které vytvořil v listopadu 2013, právě včas, aby se mohl zúčastnit Majdanu. Členové Pravého sektoru byli mimo jiné mezi těmi, kdo házeli Molotovovy koktejly na Berkut (pořádkovou policii) na náměstí Majdan.

Pravý sektor je podezřelý i z toho, že stál za masakrem v Oděse, při kterém zemřelo více než 40 lidí při požáru odborového domu 2. května 2014. V březnu 2014 se pak po převratu Pravý sektor stal politickou stranou, a v říjnu 2014 se Jaroš stal členem Rady.

V dubnu 2015 se stal asistentem vrchního velitele tehdejší ukrajinské armády Viktora Muženka a o pár měsíců později rezignoval na vedení Pravého sektoru. V prosinci 2015 založil Ukrajinskou dobrovolnickou armádu, novou polovojenskou formaci složenou z bývalých bojovníků Pravého sektoru, kteří bojovali po boku ukrajinské armády na Donbasu.

Dmytro Jaroš otevřeně tvrdí, že je ideologickým potomkem Stepana Bandery, ukrajinského kolaboranta nacistů za druhé světové války, a navíc červenočerná vlajka Pravého sektoru je téměř přesnou kopií vlajky OUN (Organizace Ukrajinští nacionalisté) vedené od Stepanem Banderou.

Jakmile bude potvrzen rodokmen Dmytra Jaroše, můžeme lépe pochopit, proč jeho jmenování poradcem vrchního velitele ukrajinské armády, které oznámil na svém facebooku,  je důvodem k obavám, zejména pokud jde o Donbas.

Jaroš vždy volal po derusifikaci Ukrajiny a veřejně říká, že Kyjev by měl znovu rozpoutat konflikt na Donbasu a vojensky si vzít zpět území DLR a RPL (Lidové republiky Doněcké a Luhanské). Vyzval také k teroristickým útokům v Rusku.Stejně jako ruský novinář Alexander Kots se domnívám, píše Christelle Nilová, autorka článku, že ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij se snaží zabít tři mouchy jednou ranou tím, že jmenuje Dmytra Jaroše poradcem vrchního velitele ukrajinské armády, aby oživil válku na Donbasu.

  1. Jmenováním Iaroše na tento post zajišťuje podporu a mobilizaci ukrajinských nacionalistů a neonacistů, kteří slouží v běžné armádě, ale i ve speciálních praporech. Bude je tedy moci bez problémů poslat, aby byli zmasakrováni na frontě na Donbasu, místo aby je viděl demonstrovat pod svými okny.
  2. Obnovením války na Donbasu s pomocí tureckých bezpilotních letounů Bayraktar a Javelins se Zelenskému téměř jistě podaří donutit Rusko k zásahu na ochranu 600.000 obyvatel DLR a LPR, kteří mají ruské občanství. A je jedno, jestli Rusko jen brání své občany, bude označeno za agresorskou zemi, která zaútočila na Ukrajinu. Vojenská porážka Ukrajiny proti Rusku by mohla pomoci Kyjevu zastavit certifikaci Nord Stream 2 , a zachovat tak tranzit ruského plynu (a s tím spojené finanční ztráty) přes své území po roce 2024.
  3. Válka je velmi dobrý způsob, jak vytvořit diverzi pro ukrajinské obyvatelstvo, které v ulicích demonstruje proti nedostatku vytápění a nekonečnému zvyšování obecních poplatků, a skrýt další problémy elektřiny a vytápění, které se objevují brzy, protože Rusko přestalo 1. listopadu dodávat uhlí na Ukrajinu .
Pro jeho část, poznámky OBSE ve svých zprávách , že viděl ukrajinské vlajky a ostnatý drát instalován na jihovýchod od Staromarjevka, což potvrzuje obsazeníí vesnice nacházející se v šedé zóně ukrajinské armády , stejně jako datum příjezdu těžkých zbraní přes stanice Donbasu pod ukrajinskou kontrolou. Nic, že od 30. října do 1. listopadu včetně, OBSE zpozorovala na stanovištích ukrajinské strany Donbasu přítomnost 46 těžkých děl (20 tanků, 11 protitankových děl a 15 tažených houfnic Ghiatsint-B 152 mm).

Jmenování Dmytra Jaroše poradcem vrchního velitele ukrajinské armády, zatímco ostřelování ukrajinskou armádou proti civilním oblastem Donbasu narůstá a  na frontu na ukrajinské straně  je přiváženo stále více těžkých zbraní,  a to znamená jediné: Zdá se, že Zelenskij se rozhodl pro hazard v naději, že stáhne Rusko do propasti, k níž Ukrajina směřuje.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)


Anketa

Měla by se podle vás stát Ukrajina členem NATO?

Ano 17%
transparent.gif transparent.gif
Ne 66%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif