Svátek má: Filip

Zprávy

Velikost textu:

NI: USA nemají nic, co by postavily proti ruským S-400!

NI: USA nemají nic, co by postavily proti ruským S-400!

Ruské protiletadlové raketové systémy S-400 „Triumf" mění pravidla hry na Blízkém východě, napsal The National Interest.

Ruský protiraketový systém S-400
20. října 2017 - 11:04

Příčinou je, že tento komplex může vypouštět rakety různých typů, poukazuje autor článku, Stephen Bryen. Hovoříme o čtyřech typech raket: 40N6E (vzdálenost - 400 kilometrů), 48N6 (250 km), 9M96E2 (120 kilometrů) a 9M96E (40 kilometrů). Americké systém, například „Patriot", může vypálit pouze jednu protiletadlovou raketu na vzdálenost 96 kilometrů, porovnává autor.

Jednou z hlavních výhod ruského systému označuje raketu 9M96E2. Rychlost rychlosti až 15 Machů (asi pět tisíc metrů za sekundu) může zničit cíle, které letí velmi nízko nad zemským povrchem (asi pět metrů).


Bryen cituje Dr. Carla Koppa, odborníka na výzkum vzdušněkosmického prostoru, který poznamenal, že S-400 mohou být vybaveny radarovou detekcí zachycující a zaměřující moderní americká stealth letadla, jako jsou F-22 a F-35.

Vývoj technologií stelth je spojen s nízkou viditelností kmitočtového rozsahu X, který se nejčastěji používá pro vojenské a civilní účely. Postupem času se celý systém americké protiraketové obrany a jeho spojenců, založený především na X-bandu, stane zastaralým, protože Rusko a Čína se aktivně rozvíjejí technologii stealth pro své rakety a letadla, zdůraznil Bryen.

Navíc je výhodou raket dlouhého doletu S-400 jejich schopnost zasáhnout cíle mimo zónu protiraketové obrany včetně rozvědného Boeingu AWACS E-3 Sentry.


Podle Bryena bylo rozhodnutí Saúdské Arábie - „opravdového satelitu Spojených států“ - nakoupit ruské systémy, vážnou ranou pro Washington a jeho evropské spojence.

Před touto dohodou uzavřelo Turecko dohodu s Moskvou o koupi S-400 ve výši 2,5 miliardy dolarů. Další zemí, která pravděpodobně získá ruské systémy, je Egypt. Zároveň mají mnohé země, včetně Řecka, Číny a Indie, systémy S-300.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)