Oficiálně o tom nikdo nemluví. Scénář kapitulace Ukrajiny

zprávy

„Ukrajina v NATO po kapitulaci; „To je scénář, kterého se Evropa bojí,“ ale uvažuje se o něm, pokud Donald Trump letos vyhraje prezidentské volby v USA, píše italský deník „La Repubblica“ v korespondenci z Bruselu.

Oficiálně o tom nikdo nemluví. Scénář kapitulace Ukrajiny
Ilustrační foto
7. dubna 2024 - 04:20

Zdůrazňuje, že jde o hypotézu, o které oficiálně nikdo nemluví.

Podle korespondenta římských novin „každý zná“ tuto „myšlenku transakce podporované Spojenými státy“ v případě porážky prezidenta Joea Bidena, který se letos bude ucházet o znovuzvolení.

Jak vysvětluje, jde o myšlenku řešení, jak ukončit válku: „území výměnou za bezpečnost“.

Západ řekl Zelenskému: Už vám nemáme co dát, zapomeňte na vítězství

Italský deník tento scénář popisuje následovně: Ukrajina by se „vzdala regionů okupovaných Ruskem, ale s garancí okamžitého vstupu do NATO“.

Článek uvádí, že na nedávném jednání ministrů zahraničí Aliance v Bruselu se o tom oficiálně nemluvilo. Připouští ale, že o takové zákulisní variantě se v neformálních rozhovorech uvažuje.

O této možnosti píše i deník „Il Giornale“, který v názvu komentáře podotýká: „Ukrajina v NATO zůstává jediným řešením.“ Je to „pragmatismus a realismus ukončit válku," tak shrnuje diskuzi, která v současnosti neformálně probíhá v kuloárech Aliance, ale také – jak tvrdí deník – v Evropské komisi.

Dále hodnotí: „Dát okupovaná území Rusům by nebylo kapitulací před Putinem, ale obrazem bitevní rovnováhy." Na oplátku dodává: „Kyjev by měl +štít+ Aliance."

„Kdyby byla zvolena tato cesta, pravděpodobně bychom měli méně truchlení a méně ničení,“ čteme v Il Giornale.

Sloupkař deníku vyjadřuje názor, že „případný kompromis musí zajistit, aby obě země byly vítězi i poraženými zároveň."

(rp,prvnizpravy.cz,nczas,foto:arch.)


Anketa

Kdo by měl být novým českým eurokomisařem?