Parubij bude trestně stíhán v případě masakru v Oděse v roce 2014!

zprávy

Státní vyšetřovací úřad Ukrajiny zahájil v květnu 2014 trestní stíhání bývalého předsedy Nejvyšší rady Andreje Parubije za organizování nepokojů v Oděse, které vedly k masakru desítek lidí.

Parubij bude trestně stíhán v případě masakru v Oděse v roce 2014!
Oděsa 2. května 2014
24. září 2019 - 11:04

Sám politik o tom napsal na Facebooku.

„Státní bezpečnostní úřad zahájil proti mně trestní řízení. Za organizování obrany Oděsy na jaře roku 2014. Je pravda, že ve svém dopise Výboru pro státní bezpečnost se to nazývá „nepokoje"," uvedl popuzeně.

Skutečnost, že proti Parubiji mohou zahájit případ podle tohoto článku již v srpnu hlásil bývalý náměstek vedoucího administrativy Viktora Janukovyče, právník Andrej Portnov. Podle něj úřad prošetří zapojení bývalého předsedy do „teroristického útoku“: podle prohlášení se za pomoci zbraní, výbuchů a žhářství zastrašovalo obyvatelstvo.

Po převratu na Ukrajině protestovali proti Majdanu aktivisté a vytvořili stanový tábor na Kulikově poli v Oděse. Odpoledne 2. května 2014 se v oblasti náměstí Grečeskaja se do antimaidanských aktivistů pustili fotbaloví ultras z Charkova a Oděsy spolu s „euromaidanskými“ radikály.


Střet skončil zničením stanového tábora a zapálením Domu odborových svazů, do kterého se uchýlili zástupci „antimaidanu“. Toho dne bylo zabito 48 lidí, z nichž mnozí byli upáleni zaživa. Zároveň byla řada z těch, kteří se pokusili o útěk, byla zastřelena z davu sfašizovaných radikálů. Zraněno bylo bylo více než 250 lidí.

Neschopnost a neochota vyšetření tohoto masakru je dodnes černou skvrnou na pomajdanském režimu. I z tohoto pohledu lze silně pochybovat, že případ Parubije bude doveden do spravedlivého konce. Ostatně sám Parubij označil ono vraždění ušlechtile „obranou Ukrajiny“ a navíc temně ujistil, že v tom hodlá pokračovat.

(kou, prvnizpravy.cz, foto: arch.)


Anketa

Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano 84%
transparent.gif transparent.gif
Ne 8%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 8%
transparent.gif transparent.gif