Svátek má: Dominik

Zprávy

Velikost textu:

Podle WP je Clintonová nevinná, má jen ráda ruskou kulturu !

Podle WP je Clintonová nevinná, má jen ráda ruskou kulturu !

V „ruské záležitosti“, kdy byl Donald Trump nucen se bránit proti obviněním z „tajné dohody“ s Ruskem, začíná měnit taktiku: od přímé negace na házení viny na svého soka, Hillary Clintonovou, napsal The Washington Post.

Vždyť je to jen milovnice ruské kultury
1. listopadu 2017 - 04:20

Mezitím, podle komentátora novin, pokud použijeme logiku prezidenta, obviněným ze spolupráce s Moskvou může být kdokoli, kdo má rád ruskou kulturu, nebo má k ní jen ten nejmenší vztah.

Po roce šovinistické protiruské kampaně by se jednalo o vskutku ohromující prozření amerického listu. Nebýt toho, že za tím stojí jen zoufalá obrana Hillary Clintonové, která se dostala do opravdového skandálu.

V pondělí 30. října se „standardní linie obrany“ proti obvinění z „tajné dohody“ s Moskvou, amerického prezidenta Donalda Trumpa zdánlivě dostalo docela těžkou ránu, píše sloupkař  Washington Post Dana Milbank. Jak novinář připomněl, v tento den vyšlo najevo, že bývalý poradce Trumpa v jeho ústředí kampaně George Papadopulos, který byl zatčen v létě na základě obvinění z poskytnutí nepravdivých informací FBI, udělal dohodu s vyšetřováním a připustil, že s dalším kolegou prezidenta byl „v kontaktu s Rusy, kteří nabízeli Trumově týmu e-maily Hillary Clintonové a další „špínu" a také se pokusil uspořádat setkání s ruskými úředníky". „Toto je podle obecné definice „spiknutí“, tvrdí novinář.
 
Mezitím tam, „kde Trump nemá dost poctivosti, má hodně flexibility", pokračoval autor. Podle něj sice administrativa neopustila strategií neexistence tajné dohody, ale již začíná připravovat další linii obrany: „Dobře, možná jsme se spikli, ale Clintonová se spolčila aktivněji.“
 
Jak Milbank zdůrazňuje a zároveň i si poněkud odporuje, Trump si již dlouhou dobu stěžuje na nedostatek jakéhokoli vyšetřování proti Clintonové, která podle jeho názoru, velmi „konspirovala s Ruskem“. A s posměchem poukazuje, že prezident mluví jen o dvou věcech, že jeho rivalka a demokratická strana využily výzkumné služby firmy, s cílem získat informace o Trumpovi a jeho vztazích s Moskvou, a že „byla ministryní zahraničí, kdy naprosto jiná americká vládní agentura schválila dohodu o nákupu uranu ruskou společností, která předtím vyplatila peníze jejímu manželovi a jeho fondu."

(Bagatelizace komentátora WP je naprosto odzbrojující –  takové nevinné věci – Hillary má přece jen ráda ruskou kulturu -  ačkoliv třeba Wall Street Journal před několika dny přiznal, že je to „prudký obrat“ v „ruském případě“ a "proclintonovské" noviny byly zaskočeny tímto vývojem –  pozn. red.)

Zdá se, že nové standardy Trump jsou takové, že pojem „tajná dohoda“ se vztahuje nejen na „ruské pokusy o zasahování do volby“, ale  také „na akce jakékoli strany kdykoli a z jakéhokoli důvodu, pokud je to nějak spojeno s Ruskem", tvrdí komentátor The Washington Postu. „Pokud takové pravidlo nyní funguje, důkazů tajné dohody Clintonoví s Ruskem bude opravdu hojnost," směje se novinář. „Často navštěvovala zemi, komunikovala s Rusy a dokonce se snažila obnovit vztahy s Ruskem. Věřím, že také šla na ruský balet a četla ruské romány."

(Je pozoruhodné, že přesně to, co nyní vyčítá Trumpovi, prováděla americká média včetně Washington Postu právě proti celému okolí Trumpa po celý rok – nesměli se ani dotknout nějakého Ruska, ať už diplomata, obchodníka, či ruské firmy, aby nebyli okamžitě pranýřováni ze „spiknutí s Ruskem“ – pozn. red.)


Následně autor výsměšně poukazuje, že podle těchto kritérii se ukáže, že do „spikutí s Ruskem“ vstoupili „téměř všichni“ - a proto by se mělo měřítko „ruské záležitosti“ výrazně rozšířit. Milbank proti ironicky předkládá seznam možných podezřelých:
 
- „Všechny osoby, které v minulosti konzumovaly nebo používaly vodku. K tomu patří mimo jiné koktejly „Black Russian", „White Russian" a „Moscow Mule".
 
-  Všechny osoby, které konzumují nebo konzumovaly v minulosti belugu nebo kaviár z jesetera.
 
- Všechny osoby, které si hrají nebo hrály v minulosti s matrjoškami.
 
- Všechny osoby, které sledují nebo v minulosti sledovaly sériál kanálu FX „Američané".
 
- Všechny osoby, které viděly Louskáčka (včetně dětských inscenací) nebo Labutí jezero, zpívali slavnostní předehru „1812".
 
- Veškeré osoby, které se ocitly v ruské čajovně v ruské restauraci v New Yorku.
 
- Všechny osoby, které se nacházely v údolí řeky Rashen River, v kraji Sonoma, Kalifornii, nebo které někdy konzumovaly tamější víno.
 
- Všechny osoby, které si přečetly samy nebo na někoho radu „Annu Karenovou“, „Válku a mír", „Zločin a trest", „Bratry Karamazovi" nebo některou z her Antona Čechova.
 
-  Všechny osoby, které slyšely nebo na něčí radu slyšely díla Rachmaninova, Šostakoviče, Stravinského nebo Musorgského.
 
- Všechny osoby, které hrály proti Anně Kurnikovové, Marii Šarapovové nebo Garry Kasparovovi nebo sledovaly zápasy s jejich účastí.
 
- Všechny osoby, které se seznámily se s dílem Vasilije Kandinského, Groucha Marxe nebo Johna Lennona.
 
- Všechny osoby, které hrály ruskou ruletu nebo létající vrtulníkem ze Sikorsky Aircraft.
 
· Všechny osoby, které vlastní psy plemene sibiřského husky, a také psi, kteří mají podle Pavlovovy reflexy.
 
- Všichni farníci z ruské pravoslavné církve, nebo některé z orientální pravoslavné církve, stejně jako přívrženci ortodoxního judaismu a jakákoli osoba, která má dělat co dělat v tradičním způsobu.
 
- Všechny osoby, které mají ruské kořeny, mimo jiné včetně lidí, jejichž jména končí: -ov, -ski, -ič, -vič, -enko a -juk.
 
- A konečně všichni jednotlivci, jejichž předkové mohli být okupnaty ruských území, včetně všech lidí francouzského, německého, švédského a mongolského původu.“
 
Je zajímavé, že jméno zvláštního žalobce Roberta Muellera, který vede „ruskou věc", jasně naznačuje jeho německý původ, konstatuje nakonec autor. Zdá se, že „spiknutí“ - podle logiky Trumpa – se skrývá i zde, a nyní Washington bude muset jmenovat nového zvláštního prokurátora, aby prověřil minulost, shrnul ironicky novinář.
 
Ano, společně s komentátorem The Washington Postu bychom se mohli dosytosti zasmát. Až na jednu věc. Fanatická hysterie, kterou pomáhala demokratům a Hillary Clintonové rozpoutat americká mainstreamová média včetně WP (a ty zvláště), byla založena právě a latentně na všem, co tak žertovně vylíčil komentátor. Stejně pozoruhodné je, že když poukázala nezávislá americká média na nesmyslnost šílenství spojovat vše ruské s „ruským spiknutím“, byla právě mainstreamem označena za „prokremelskou“ ruku a vytvářely se jejich seznamy pro veřejnou diskreditaci.


V neposlední řadě je stejně tak pozoruhodná a trochu i nápadná bagatelizace hledání na zakázku Clintonové a vedení demokratů „špíny“ z ruských zdrojů na jejího rivala ve volbách, které je – jak to komentátor označil? - aha, „toto je podle obecné definice „spiknutí“. A dělat z ní naprosto nevinou milovnici ruské kultury, je infantilní. Zdá se, že dosavadním podporovatelům Hillary Clintonové najednou jaksi vadí, když se nyní proti ní použijí stejné metody, které tito podporovatelé použili proti Donaldu Trumpovi. A hledí do zrcadla, které sami vytvořili.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)