Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Pohádka "O hodném Sobotkovi" je mediální fraška roku!

Pohádka "O hodném Sobotkovi" je mediální fraška roku!

KOMENTÁŘ Česko nepropadlo davovému šílenství jménem "Hašek z kola ven". Je to jen obludná mediální masáž kavárenské intelektuální skupiny kolem neúspěšného kandidáta na prezidenta Jiřího Dientsbiera a jeho věrných přátel rozpadající se pravice.

Jiří Paroubek, Bohuslav Sobotka
1. listopadu 2013 - 07:40

Nechci říkat, že vše co udělal v uplynulých dnech jihomoravský hejtman a první místopředseda ČSSD Michal Hašek, bylo správné. A nebyl to jen on, ale všichni, kteří jsou nyní pranýřováni a označování jako lháři. Zajisté, zatajovat schůzku s panem prezidentem Milošem Zemanem nebylo správné. Ale také je třeba si říci, že schůzka samotná nebyla nikterak "senzační" či "skandální", jak o ni s oblibou píše většina českých mainstreamových periodik.

Jakmile vznikne takový málo uvěřitelný humbuk, je potřeba malinko poodstoupit a podívat se, zda-li to celé nějak nesmrdí. A mám pocit, že tentokráte ano. Podstata věci je přeci jinde. Celý příběh se jmenuje slabý a nevýrazný předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, pod jehož taktovkou nebyla ČSSD schopna nominovat v historický první přímé volbě prezidenta republiky výraznou osobnost, která by oslovila voliče napříč širokým spektrem obyvatel.

Ševčík: Na jaře budou předčasné volby, vyhraje Babiš

Jiří Dientsbier získal pouhých 16% hlasů, což je velmi slabý výsledek s ohledem na to, že sociální demokracie byla v minulých volbách stranou vítěznou, i když pak musela usednout do opozičních lavic. Dientsbier, kterého Sobotka tak vehementně prosazoval, nedokázal oslovit ani polovinu voličů vlastní strany. Tento nedůstojný volební zisk, který se nedá nazvat ničím jiným než neúspěchem, se pak nějakým způsobem přehlížel a ani Sobotka nikdy otevřeně nepřiznal, že to byl ve své podstatě debakl.

Mimochodem byl to právě Michal Hašek, který ze strany vynikal, dokázal sjednotit hejtmany a navíc patřil v hodnocení všech hejtmanů pravidelně mezi nejlépe hodnocené.

Ale zpět k "mučedníkovi" Sobotkovi. ČSSD byla tři roky v opozici, kdy ji vládní koalice doslova nahrávala pro netušený volební úspěch. Byli jsme svědky tolika vládních krizí, korupčních skándálů, dokonce zatýkání na úřadu vlády, a předseda ČSSD jen vysedával v koutě a občas jen cosi komentoval, většinou projevem plným nic neříkajících vět.

Kampaň, kterou Sobotka v předčasných volbách osobně zaštítil a řídil, byla slabá, bez srozumitelných tezí. A výsledek byl, řekněme si to otevřeně, tristní! Být volby o týden později, Babišovo hnutí ANO by nakonec ve volbách zvítězilo a sociální demokraté pod Sobotkovým vedením by nezískali ani těch chabých 20%.

Lidovci jsou zpět v plné síle! Pro koryta udělají vše

A ti, kdo nyní tleskají Sobotkovi a kdo plní sociální sítě výkřky "zachraňte Sobotku, zachraňte demokracii", to nejsou z valné části voliči a sympatizanti sociální demokracie, jsou to fanoušci pravice, převážně příznivci Karla Schwarzenberga a všichni odpůrci Miloše Zemana. Tady se hraje špinavá hra, která má některým mocenským skupinám posloužit k tomu, aby oslabili prezidenta Zemana, a aby si udrželi slabého a nevýrazného předsedu Sobotku v čele socdem.

Nenechme se vtáhnout do davového šílenství typu "Volím Karla". I tehdy takřka všechna média otevřeně fandila a prosazovala knížete, a o Zemanovi byste se dočetli jen obtížně cokoli pozitivního. A jaká byla pravda? Ani tato masivní mediální masáž nepomohla a pravda se ukázala... Miloš Zeman byl zvolen 55% voličů a získal tak nebývale silný mandát.

Takže jinými slovy "Bohuslave, nezlob se", buď alespoň pro jednou chlap a vzdej se funkce. Pane předsedo, jste-li takový odborník, jakým se prezentujete, určitě nebudete mít o angažma nouzi. Třeba Andrej Babiš uvěří vašim schopnostem a někde vám nabídne uplatnění. Ale protože je to schopný manažer, vedoucí funkci neočekávejte. Babiš před Vám před volbami vzkazoval: Nikdy jste nepracoval, tak to jednou zkuste. Třeba Vám to při Vaši sebereflexi pomůže.

A ještě závěrem k úvodní fotografii: Jakoby se expředseda Jiří Paroubek upřímně smál Vaši slabosti. A měl by na to rozhodně nárok. Ten, leč mnohými nenáviděný, byl silnou osobností, a úspěšným předsedou ČSSD.

(Petr Svoboda, foto: arch.)