Svátek má: Bohumil

Zprávy

Velikost textu:

Pomůže Ukrajina zachránit krachující společnost Westinghouse?

Pomůže Ukrajina zachránit krachující společnost Westinghouse?

Návštěva Vladimira Zelenského ve Spojených státech a jeho setkání s Joe Bidenem vyústily v prázdná prohlášení a memorandum o spolupráci v energetice.

Ilustrační foto
4. září 2021 - 04:20

Jde o spolupráci mezi ukrajinskou společností Energoatom a americkou jadernou energetickou společností Westinghouse na stavbě nových reaktorů, které lze shrnout jako záchrana této společnosti na pokraji bankrotu na úkor amerických daňových poplatníků a Ukrajiny.

I přes Zelenského jásot nad tím, že se mu konečně podařilo setkat se s Joe Bidenem, můžeme říci alespoň to, že výsledek této návštěvy není ani zdaleka transcendentální: 60 milionů dolarů vojenské pomoci včetně protitankových střel Javelin, prázdná prohlášení o důležitost obrany územní celistvosti Ukrajiny a memorandum mezi ukrajinskou společností Energoatom a americkou společností Westinghouse o výstavbě jaderných reaktorů za 30 miliard dolarů.

A právě toto memorandum je - a zdaleka - tím nejpodivnějším bodem této návštěvy Vladimira „Lewinského“ (jak o něm mluví mediální C –SPAN – kabelová síť tří amerických TV kanálů,, která tak výmluvným způsobem asimilovala prezidenta Ukrajiny k té, která byla proslulá „lahůdkami“, které dala Billu Clintonovi: Monica Lewinsky) ve Washingtonu).

Ve skutečnosti, jak Zelenskij a ukrajinská média radostně hýkala „nad tímto memorandem s Westinghousem, prohlašovala hlasitě a jasně, že to představuje možnost amerických investic ve výši až 30 miliard $ v jaderné energetice. Na Ukrajině.

„Realizace memoranda pomůže přilákat investice do výstavby [jaderných] reaktorů v hodnotě až 30 miliard dolarů. Kromě přímých investic bude část produkce lokalizována a rozpočet bude těžit z dalších daňových příjmů,“ uvádí se v tiskové zprávě na webu ukrajinského prezidenta.

Když si ale přečtete tiskovou zprávu Energoatomu, pochopíte, že těch 30 miliard představuje náklady na společný projekt s Westinghousem a o investicích nemůže být řeč.

Memorandum stanoví účast společnosti Westinghouse na dostavbě reaktoru č.4 jaderné elektrárny Chmeln, využívající technologii AP1000 a dalších čtyř reaktorů z jiných jaderných elektráren na Ukrajině. Celkové náklady na projekt se odhadují na zhruba 30 miliard amerických dolarů,“  píše se v prohlášení.

Americká společnost dodá svou reaktorovou technologii AP1000 a palivo, které k tomu bude zapotřebí. Ale za to všechno bude muset Ukrajina zaplatit.

A není to Westinghouse, který byl v roce 2017 v úpadku a který musel koupit Brookfield, aby opustil tento status (a byl restrukturalizován), což riskuje investice do jaderné energie na Ukrajině!


Protože pokud se Westinghouse oficiálně dostal z bankrotu, americká společnost měla loni stále dluh 3 miliardy dolarů a její rating u ratingových agentur je „B“ (jinými slovy, společnosti stále hrozí, že znovu zkrachuje. pokud jsou ekonomické podmínky nepříznivé, jeho jednání se považuje za ohrožené, stejně jako akt poskytnutí úvěru).

Je proto těžké pochopit, jak by společnost Westinghouse (která vždy riskuje bankrot, protože není konkurenceschopná vůči ruským a čínským konkurentům a která se musí spoléhat na barbouseries jako v České republice, aby své konkurenty vyřadila z výběrových řízení ) mohla investovat na Ukrajině.

Čína a Rusko jsou zdaleka největšími světovými dodavateli jaderných reaktorů

Kdo bude muset získat 30 miliard nutných pro tento faraonský projekt? Zahraniční investoři? Kdo bude investovat takovou částku na Ukrajině poté, co byli čínští investoři zbaveni majetku, když Kyjev prosadil příkazy Washingtonu a zablokoval prodej Motor Sich  ?

I estonská prezidentka, která je horlivým zastáncem postmajdanské Ukrajiny, nedávno vyzvala své spoluobčany, aby neinvestovali na Ukrajině, protože by mohli o svoji investici přijít!

Takže ani čínští investoři, ani evropští investoři nebudou investovat peníze do tohoto projektu. Ruští investoři jsou na Ukrajině persona non grata , takže ani tato možnost nepřichází v úvahu . A je těžké si představit, jak by Ukrajina mohla financovat takový projekt, jehož výše se téměř rovná jednomu roku celkového státního rozpočtu (asi 39 miliard dolarů)!

Buď se Westinghouse zjevně potýká s další katastrofou, jako jsou napůl hotové projekty jaderných reaktorů AP1000 v Gruzii a Jižní Karolíně, které v roce 2017 skončily v bankrotu, nebo existuje schéma.Odpověď přichází na přelomu Bloombergova článku o tom, jak Spojené státy změnily své zákony, aby Washingtonu umožnily financovat projekty jaderných reaktorů, které americké společnosti získávají v zahraničí, a narušit tak tváří v tvář konkurenci. Rusku a Číně!

Je zřejmé, že země jako Rumunsko, Polsko nebo Ukrajina podepisují memoranda s americkými společnostmi, pak jim strýček Sam poskytne peníze (ve formě půjček nebo záruk) na realizaci těchto projektů prostřednictvím jedné z agentur pro rozvoj ekonomického rozvoje rozvíjejících se trhů (DFC - US International Development Finance Corporation).

Tato agentura je financována z veřejných prostředků (přidělovaných rozhodnutím Kongresu USA) a je zodpovědná za hledání soukromých investorů, kteří by poskytli finanční prostředky potřebné pro každý projekt. DFC ručí až miliardu dolarů soukromým investorům, které přitahuje, na krytí ztrát souvisejících s problémy směnných kurzů, vládními zásahy nebo politickým násilím (včetně terorismu).

Do července 2020 nesměla DFC financovat projekty v oblasti jaderné energie . To však bylo změněno, aby se údajně podpořil přechod rozvojových zemí k „zelenější“ energii.

Ve skutečnosti však tato změna umožňuje skryté subvencování amerického jaderného energetického průmyslu (což je údajně nepřijatelné ve svobodném a nezkresleném tržním hospodářství, které USA prosazují), aby byla konkurenceschopnější.

A kdo bude platit za tyto maskované dotace? Ukrajinci a americký daňový poplatník. Ukrajina bude muset splatit půjčku (ještě jednu), bude poskytnuta, prodat vše, co jí zbylo na prodej, aby zaplatila, a protože je insolventní a existuje velká šance, že bude muset restrukturalizovat. Tento dluh najednou nebo další, nebo jednoduše výchozí, je to americký daňový poplatník, který absorbuje deficit soukromých investorů, kteří přijdou o své peníze, s jeho daněmi, které částečně financují DFC, a mimo jiné slavnou miliardovou zárukou.

Ukrajinské memorandum s americkou jadernou energetickou společností Westinghouse je dokonalým příkladem vzoru mezinárodní korupce, která odvádí daně od daňových poplatníků v několika zemích soukromým společnostem, které by bez těchto skrytých dotací zkrachovaly.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)Jste spokojeni s výsledky komunálních a senátních voleb?

Ano
transparent.gif transparent.gif
30%
Ne
transparent.gif transparent.gif
32%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
38%