Svátek má: Dominik

Zprávy

Velikost textu:

Princetonská univerzita: V USA není žádná demokracie!

Princetonská univerzita: V USA není žádná demokracie!

Spojené státy již nelze považovat za ideál demokracie na světě, protože oni samy nejsou demokratické. Tento nečekaný závěr konstatovali vědci na americké univerzitě Princeton.

Ilustrační foto
27. dubna 2015 - 01:14
V USA není demokracie, protože politická rozhodnutí přijatá státem, nejsou prováděna ku prospěchu občanů, nýbrž ve prospěch malé skupiny lidí z tzv. ekonomické elity. Tento závěr vědců z Princetonské univerzity označilo německé vydání Deutsche Wirtschafts Nachrichten za „úžasné".

Výsledky studie provedené jednou z nejstarších a nejprestižnějších amerických univerzit „jsou  důležité z hlediska zahraniční politiky: "Pokud se Amerika zaplete do konfliktu - jako je nyní s Ruskem -  znamená, že americká vláda nejedná v zájmu amerického lidu, ale na základě obchodního prospěchu," píše se v listu.

Varování Evropě

Vášniví transatlantisté tvrdí, že každý, kdo kritizuje politiku USA se pokouší o zradu jedné z nejstarších a nejživějších demokracií na světě. Zejména v konfliktu s Ruskem jsou prý ohroženy „západní hodnoty", a neúnavně volají po jejich obraně. Vzhledem k tomu, že následně Rusko očerňují jako fašistickou zemi, je střízlivá diskuse ve skutečností nemožná, píše list.

V EU a v Německu lze tento trend rovněž pozorovat. Například to znamená, že vedoucí představitelé EU a Angela Merkel inzerují neúnavně podporu smlouvě TTIP, která má být povinně dokončena k údajnému blahu Evropanů. Ale vláda USA v případě TTIP nemluví o svých voličích, nýbrž o vybraných zájmových skupinách, což je nepřijatelné. Skepse také platí i pro slepou poslušnost lídrů EU v oblasti zahraniční politiky: nejnovější sankce proti Rusku ukazují, že zájmy evropských pracovníků, stejně jako evropské podnikatelské komunity se ignorují.

Hlavním výsledkem studie totiž je, „že ekonomické elity a organizované skupiny a jejich ekonomické zájmy mají zásadní vliv na politiku americké vlády. Naopak politické a společenské skupiny zastupující zájmy Američanů, a občané ve své většině, mají málo nebo nemají žádný vliv na politiku své země", cituje DWN autora studie Martina Gilense se spolupracovníkem Benjaminem Stranem z Northwesternské univerzity.

Vláda ekonomických skupin

Po prostudování mnoha průzkumů veřejného mínění, vědci došli k závěru, že základní princip americké ústavy – podřízení se moci většině, se v praxi nerealizuje.

„Naše analýza ukazuje, že většina Američanů má skutečně velmi malý vliv na politiku. Samozřejmě, že Američané mají právo volit, svobodu projevu a shromažďování. Nicméně skutečnost, že moc mají v rukou mají silné hospodářské organizace, a dominantu tvoří malá skupina vlivných politiků, znamená, že tvrzení, že Amerika je demokratická, je vážně ohroženo," uvedl Gilens.

Forbes: Všude tam, kde USA zasáhly, tak to končí katastrofou!

Závěry vědců jsou vážným varováním pro evropské lídry, upozorňuje Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Problémy a konflikty, kterým čelí dnešní svět, jsou do značné míry vytvořené politikou Spojených států, která již dlouho slouží zájmům omezeného počtu osob.

(kou, prvnizpravy.cz, deutsche-wirtschafts-nachrichten.de, foto: arch.)