Svátek má: Alena

Zprávy

Velikost textu:

Pro imigranty: Máme dost problémů s našimi cikány, nechoďte k nám!

Pro imigranty: Máme dost problémů s našimi cikány, nechoďte k nám!

Doporučení pro imigranty: Bulharsku se vyhněte, je to nejnepřátelštější země pro uprchlíky. V Bulharsku je velmi rozšířena xenofobie a islamofobie.

Ilustrační foto
14. září 2015 - 18:02

Více než deset tisíc lidí z arabských zemí přijelo do Bulharska s první vlnou uprchlíků v letech 2013-2014.

Imigranti, kteří se chystají do Evropy jsou pravidelně informováni o špatném zacházení, a to jak ze strany bulharských orgánů, tak bulharské populace. A i když Bulharsko vyjádřilo názor, že problém uprchlíků je zveličen, faktem zůstává, že většina Bulharů má extrémně negativní postoj vůči uprchlíkům. Každý den jsou fóra na internetu, komentáře, plné nenávisti. Navíc, v Bulharsku jsou případy útoků na uprchlíky, stejně jako demonstrace a politické kroky proti nim. Slogany jsou stále stejné: Bulharsko je chudou křesťanskou zemí, nechceme vás tady! Píše se v článku německého Deutsche Welle.

Oficiální průzkumy veřejného mínění v Bulharsku na toto téma nebyly provedeny vůbec, sociolog Živko Georgiev zdůrazňuje:  "Politici nechtějí vidět výsledky průzkumu".

Sociolog Andrej Rajchev říká, že od začátku letošního roku uprchlíci při cestě na Západ obcházejí bulharské území, kde místní populace  proti nim vystupuje velmi agresivně. "Bulharsko je přesvědčeno, že tito přistěhovalci jsou něco jako" cikáni, " vysvětluje Rajchev, a proti nim v Bulharsku je dlouhodobě velmi negativní nálada. " Jediná zkušenost bulharské společnosti  s jiným etnikem, je spojena s Romy žijícími v zemi. Že uprchlíci nyní utíkají do západní Evropy přes Makedonii, je důsledkem jejich odmítnutí bulharskou společností, " shrnuje bulharský sociolog.

Ransdorf: Takzvané uprchlíky vozí do Evropy i americké lodě!

Skutečnost, že většina uprchlíků jsou muslimové, působí v Bulharsku negativně. Zjednodušeně řečeno Bulharsko zažilo v historii 500 let turecké nadvlády, kdy bylo území dnešního Bulharska součástí Osmanské říše. A negativní postoj vůči muslimům i jiným etnikům potvrzují Bulhaři  na facebooku. "Nemají tady co dělat tady! 500 let nás muslimové dusili" nebo "Vypadněte odsud! Máme dost problémů s našimi cikány, kteří se nazývají Romy a Turky."

Bulharsko je na prvním místě mezi zeměmi, kde se nedoporučuje žádat o azyl. „Bulhaři jsou většinou rasističtí a uprchlíci jsou drženi v táborech v nelidských podmínkách,“ píše se na internetových stránkách, podle kterých řídí imigranti své cesty do Evropy…

(rp,prvnizpravy.cz, DW,foto:arch.)