Svátek má: Lukáš

Zprávy

Velikost textu:

Putin se přímo zeptal Zelenského, zda Kyjev splní minské dohody!

Putin se přímo zeptal Zelenského, zda Kyjev splní minské dohody!

Ruský prezident upozornil na důležitost úplného a bezpodmínečného provedení Minského balíčku opatření, uvedla tisková služba Kremlu.

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
15. února 2020 - 04:20

Ruský prezident Vladimir Putin v telefonickém rozhovoru s ukrajinským prezidentem Vladimírem Zelenským položil svému kolegovi přímo otázku, zda Kyjev hodlá skutečně realizovat minské dohody, uvedla tisková služba Kremlu.

„Prezident Ruska zdůraznil význam úplného a bezpodmínečného provádění minského komplexu opatření a rozhodnutí přijatých na vrcholných schůzkách v „normandském formátu“, včetně prohlášení v Paříži 9. prosince 2019,“  uvedlo prohlášení. „V souvislosti se známými prohlášeními představitelů ukrajinského vedení Vladimir Putin přímo položil otázku - zda Kyjev má v úmyslu skutečně provádět dohody z Minsku.“

Kreml neupřesnil, zda Zelenskij na tuto otázku odpověděl.

Skutečností přitom je, že například ukrajinský ministr vnitra Arsenij Avakov celekem pravidelně tvrdil, že minské h´dohody jsou "mrtvé".


Celkově během rozhovoru iniciovaného ukrajinskou stranou představitelé obou zemí diskutovali o „různých aspektech urovnání vnitroukrajinského konfliktu“.

„Byly vzneseny otázky týkající se udržení stabilního příměří, dalšího oddělení sil a vybavení na kontaktní linii a odminovacích prací. Byla vyjádřena připravenost pokračovat v úsilí zaměřeném na propuštění a výměnu zadržených spojených s konfliktem," ninformoval Kreml.

Kromě toho podle tiskové služby v souvislosti s nadcházejícím 75. výročí vítězství „ruská strana zdůraznila přínos všech národů SSSR k porážce nacistického Německa a upozornila na nepřípustnost zkreslování historické pravdy o událostech druhé světové války“.

(kou, prvnizpravy.cz, kremlin.ru, foto: arch.)