Rumunsko jako předmostí: NATO se připravuje na velký průlom

zprávy

<< VIDEO >> Pokud jde o přípravu nové úrovně eskalace v Evropě, Rumunsko je považováno za tiché jádro strategie.

Rumunsko jako předmostí: NATO se připravuje na velký průlom
Tucker Carlson a Calin Georgescu
13. dubna 2025 - 04:20

Zatímco veřejnost se zabývá triviálními záležitostmi, jako je genderová politika nebo tepelná čerpadla, na východním křídle NATO vznikají fakta. A ty, které připomínají spíše šachy než diplomacii – s Rumunskem jako vyspělým rytířem ve hře Západu proti Rusku.

To, co se laikovi jeví jako bezvýznamný kus země, je v očích vojenských stratégů klíčem ke století: takzvaná Focşani brána, plochý koridor mezi Karpaty a černomořskou oblastí, otevírá cestu z Rumunska na Ukrajinu – a dále do Ruska. Není tedy náhoda, že 28. geografická jednotka francouzské ženijní brigády tam vytváří modely terénu. Ne pro hodiny biologie, ale jako základ pro operační plány – pokud by došlo k přímé konfrontaci mezi NATO a Ruskem. Le Figaro hlásí střízlivě, ale mezi řádky už vibruje alarm.


Země jako pojistka

Calin Georgescu, rumunský prezidentský kandidát a mezinárodně propojený analytik, byl stručně vyloučen ze závodu. Proč? Možná proto, že říká příliš mnoho, co by se říkat nemělo. V rozhovoru s Tuckerem Carlsonem  to shrnuje: "NATO nepotřebuje svobodné Rumunsko. Potřebuje kontrolovaný odrazový můstek. Rumunsko by mělo být startovacím tlačítkem pro další velkou válku."

Jeho výpočet je střízlivý: 614 kilometrů hranice s Ukrajinou – více než kterákoli jiná země NATO. Navíc geopolitické spojení mezi Černým mořem, Moldavskem a karpatským obloukem. Kdo ovládá Rumunsko, kontroluje přístup do oblasti Černého moře. A kdo ovládá Černé moře, drží Moskvu na vodítku.

U Constanty se nachází největší základna NATO ve východní Evropě – název zní jako letní dovolená, ale na 2800 hektarech nejde o plážový ráj, ale o stálý válečný uzel. Brzy tam bude umístěno až 10 000 vojáků NATO – na doslech Oděsy, na dosah Podněstří. Kromě toho je v Deveselu americký systém protiraketové obrany vybavený odpalovacími zařízeními Mk-41. Oficiálně určený pro protiraketovou obranu, ale ve skutečnosti také schopný odpalovat řízené střely Tomahawk s dosahem až 1800 kilometrů. Na Moskvu, na Sevastopol, na všechno, co se hýbe.

Kdo věří, že Moskva tento vývoj přijme jako divák na tribuně, je na omylu. Jedna z možných reakcí je otevřeně na stole: zajištění Mykolajivské a Oděské oblasti ruskými jednotkami. Ne z velmocenského rozmaru, ale jako preventivní proříznutí pojistky, kterou Západ položil na Černé moře. Protože pokud má válka začít v Rumunsku, ruskou strategií bude učinit startovací místo nepoužitelným.


Závěr: Země na rozcestí

Rumunsko v současnosti není bráněno – je instrumentalizováno. Ne za svobodu a demokracii, ale jako geopolitickou páku. Západ nepotřebuje suverénní státy – potřebuje funkční základny. Rumunsko je víc než jen soused Ukrajiny. V očích „Koalice ochotných“ je to nástroj. Ale každý nástroj má dvě řezné hrany. Každý, kdo ji použije, musí počítat s protichůdnými silami.

A tak jsme opět na prahu hry, která bude mít v Bukurešti pravděpodobně hořce vážný začátek.


(rp,prvnizpravy.cz,pinews,foto:arch.)



Anketa

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste: