Svátek má: Žofie

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: USA nemají pro obvinění, že Írán zaútočil na Saúdy, důkazy!

Rusko: USA nemají pro obvinění, že Írán zaútočil na Saúdy, důkazy!

Jak Kreml, tak ruští politici se ohradili proti ničím neprokázaným obviněním ze strany USA vůči Íránu, že zaútočil na saúdská ropná zařízení a navíc mu vyhrožují vojenskými údery.

Hořící audskoarabská ropná zařízení
17. září 2019 - 04:20

Alexej Puškov, člen ruské Rady federace, komentující slova Donalda Trumpa, že Spojené státy jsou připraveny jednat v reakci na bombové útoky na saúdská ropná zařízení, uvedl, že prezident bez důkazu obvinil Teherán.

„Trump slíbil, že bude reagovat na útok na ropná zařízení Saúdské Arábie. Vypadá to jako přímá hrozba Íránu, který USA za tyto útoky neúspěšně obvinily. Setkání Trumpa a Rúháního během Valného shromáždění OSN se neuskuteční. Velké síly byly vynaloženy na to, aby případ dostaly až  úderům Spojených států na Írán,“ uvedl na svém Twitteru.

Americký vůdce dříve na Twitteru napsal, že se USA chtějí dozvědět od Saúdské Arábie, kdo podle jejich názoru provedl útok a jsou připraveny jednat.

Washington Post navíc citoval americké úředníky a řekl, že Trumpova administrativa zvažuje „vojenskou reakci“, a to navzdory požadavků Pentagonu na „zdrženlivost“.


V sobotu 14. září několik dronů zaútočilo na zařízení saúdskoarabské státní společnosti Saudi Aramco. Poté se produkce ropy více než o polovinu snížila: o 5,7 milionu barelů denně od obvyklého objemu, který dosahoval asi 9,8 milionu barelů denně. Světové ceny suroviny vyskočily v průměru o 12-13%.

K odpovědnosti za útok se přitom přihlásili Húsiové, jemenští povstalci, proti kterým bezohledně za cenu tisíců civilních životů bojuje arabská koalice vedená Saúdskou Arábií.

Nicméně ministr zahraničí USA Mike Pompeo uvedl, že neexistuje žádný důkaz o tom, že útok byl proveden z Jemenu a přímo z něj obvinil Teherán. Je přitom známo, že jemenští povstalci disponují i střelami krátkého doletu (typu scud), kterými občas zasahují cíle v Saúdské Arábii v odvětu na její bombardování Jemenu.

Rusko se negativně staví k zvyšujícímu se napětí v regionu po incidentu v Saúdské Arábii a naléhavě žádá všechny regionální a neregionální země, aby nepřijímaly unáhlené kroky nebo závěry, které mohou pouze zhoršit destabilizaci, uvedl mluvčí ruského prezidenta Vladimíra Putina Dmitrije Peskova v reakci na prohlášení Pompea.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musavi označil prohlášení Pompea za lež.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)