Dezinformační válka
Čínská zpravodajka CNBC Jiang Weijia přilila olej do ohně. Ve svém mikroblogu uvedla, že jeden z představitelů Bílého domu nazýval koronavirus "Kung-fu-flu" (od „kung fu“ a anglického „flu - chřipka“).
Šéf Oválné pracovny sám vysvětlil, že uvedl pouze původ viru. „O čem se hádáme? Jen jsem dal jasně najevo, odkud pochází: z Číny," řekl prezident novinářům. Peking tato formulace pobouřila. Mluvčí Geng Šuang poznamenal, že účelem těchto prohlášení je „stigmatizovat“ ČLR.
Pompeo je přesvědčen, že íránské orgány se vyhýbají odpovědnosti za neúspěch v boji proti koronaviru. V Teheránu nebyla pomoc Američanů skutečně oceněna a oni ji odmítli.
A vývoj vakcíny proti zmutovanému viru vyvolal napětí mezi transatlantickými partnery - Spojenými státy a Německem.
Na začátku března se Daniel Manikella, šéf německé biotechnologické společnosti CureVac, setkal v Bílém domě s Donaldem Trumpem a viceprezidentem Mikem Pencem. „Jsme pevně přesvědčeni, že za pár měsíců bude lék hotov," řekl Manikella po rozhovorech. O dva týdny později se však ukázalo, že odchází z funkce.
Zdroje v německé vládě novinářům sdělily, že se americký prezident snaží nalákat vědce za oceán. Podle Welt am Sonntag Trump slíbil vědcům miliardu dolarů na financování, pokud budou pracovat v amerických laboratořích.
V Berlíně byl Bílý dům obviněn z kořistnictví a německý ministr vnitra Horst Seehofer oznámil, že kancléřka Angela Merkelová uspořádá mimořádné zasedání kabinetu, aby mimo jiné projednala možné škody způsobené činností CureVacu.
Podle Seehofera se nejedná pouze o krizi ve zdravotnictví, ale také o národní bezpečnost. Ve výzvě k národu z 18. března Merkelová přiznala, že německé obyvatelstvo od druhé světové války čelilo tak vážným výzvám. A zdůraznila: zdravotnický systém v Německu je pravděpodobně jedním z nejlepších na světě, ale na novou chorobu zatím neexistuje vakcína.
Současné intriky kolem vakcíny jsou navrstveny řadou sporů mezi USA a Německem, které začaly odposlechem telefonu Merkelové v roce 2004. Do stejné řady patří Trumpova potřeba, aby evropští spojenci vydělili alespoň dvě procenta HDP pro NATO a dalším bolestivé body, sdělil RIA Novosti Alexander Kamkin, přední výzkumný pracovník v Centru germanistiky na Institutu Evropy Ruské akademie věd. „Je jinou věcí, jestli je kancléřka odposlouchávána, je to urážlivé, nepříjemné, ale lze to pochopit," řekl. „Jiné je to, když je bezpečnost celého státu zpochybněna na pozadí globální hysterie - to je to úplně jiný postoj, jiný přístup."
„Zdá se, že to Seehofera jednoduše dostalo. Nespokojenost s imperialistickým mesianismem Spojených států v mnoha zemích Evropy se dostal do bodu varu," uvedl.
Přetížení Baltu
Konflikty se stupňují ve východní Evropě. Například Litevci se nemohou vrátit domů přes německo-polskou hranici. Polsko uzavřelo tranzit a na kontrolních stanovištích se vytvořila fronta stovek aut. Na hranici uvízli i občané Lotyšska, Estonska a Ukrajiny. Na protest zablokovali cestu.
Jednání k ničemu nevedla. A stovky lidí budou muset hledat alternativní cesty domů.
Naději na pomoc EU v boji proti koronaviru ztratili také ti, kteří již dlouho hledali „panevropský domov“, například Srbsko. „Nebudu vyvozovat dalekosáhlé závěry, ale uvědomili jsme si, že neexistuje žádná mezinárodní ani evropská solidarita, to všechno byly pohádky na papíře," poznamenal smutně lídr státu Alexander Vučić.
Kritizoval kroky evropských partnerů a připomněl: když EU potřebovala srbské peníze, Brusel požadoval změnu podmínek výběrových řízení tak, aby evropské společnosti dostávaly smlouvy. „Problémy se vyskytly a srbské peníze nepomohou. Děkuji vám za to moc - věřte mi, najdu způsob, jak poděkovat," řekl temně Vučić.
Zároveň srbský vůdce nazval prezidenta ČLR Si Ťin-pchinga „bratrem“ a řekl, že se k němu obrátil o podporu.