Svátek má: Zdislava

Zprávy

Velikost textu:

Ruský tisk fascinovaně: Jaceňuk bude střílet spolupracovníky s Ruskem?

Ruský tisk fascinovaně: Jaceňuk bude střílet spolupracovníky s Ruskem?

Expremiér Ukrajiny Arsenij Jaceňuk, kterého prakticky před půldruhým rokem vynesli z vlády, bude kandidovat na prezidenta. Že je ruský tisk je fascinován tímto vývojem, dokládá materiál mk.ru.

Jak vynášeli z Nejvyšší rady Arsenije Petroviče
13. listopadu 2017 - 10:15

O svých politických ambicích Jaceňuk řekl v sobotu na kongresu „Lidové fronty“. Z projevů vůdců LF bylo možné zjistit spoustu zajímavých věcí. Například, že jakákoli spolupráce s Ruskem v této zemi bude nyní přirovnání k státnímu převratu, za což si zaslouží zastřelení, konstatuje portál.

„Válečná strana", za níž je ve skutečnosti považována za LF, pvyhlásila své nároky na moc. Jak uvedl Arsenij Jaceňuk, jeho politické síla se chystá zúčastnit parlamentních a prezidentských voleb v roce 2019. Kolik hlasů očekává strana, jejíž hodnocení v roce 2016 kleslo na 1%? Ano, a Arsenij Petrovič zřejmě zapomněl, jak ho byl odnesen z tribuny Nejvyšší rady, uchopením za rozkrok, připomíná článek.

V dubnu 2016 byli poslanci přesvědčeni, že tak hrozný premiér na Ukrajině ještě nebyl. Po dvou letech ekonomického řízení Jaceňukem klesla hřivna téměř trojnásobně - z 9,98 na 26,4 hřivny za dolar, HDP klesl o téměř 2,5násobně - z 183,3 miliard dolarů na 75,5 miliard a státní dluh vzrostl na 79,4% ve vztahu k HDP. Protože to byl Jaceňuk, který odmítl koupit plyn z Ruska, cena modrého paliva dodávaného ze Slovenska jednonásobně vzrostla. A tudíž náklady na služby v zemi vzrostly třikrát. Byla to vláda Jaceńuka, která odmítla zaplatit Rusku 3 miliardy dolarů dluhu, což přivedlo zemi do stavu před bankrotem, připomíná tisk Jaceňukovy "úspěchy".


A konečně, byl to skvělý Jaceňukův projekt s názvem „Zeď“, který se stal největším příkladem korupce  po svržení Viktora Janukovyče. 4 miliardy hřiven bylo přiděleno na vytvoření překážek podél hranice s Ruskem. Za tyto tři roky na hranici Ukrajiny a Ruska byly instalovány 84 km „síťoviny" a vykopán rygol o délce 274,6 km. A to navzdory skutečnosti, že délka pozemních hranic mezi oběma zeměmi je téměř 2000 km. To znamená, žeza tří roky Ukrajina „zajistila" příkopem jen desetinu částí kordonu, a samotnou „Zdí" - pouze 4%. V srpnu letošního roku zahájilo Vojenská státní zastupitelství vyšetřování trestných činů v souvislosti s mnohamilionovými krádežemi při stavbě „Zdi“. Sedm úředníků Státní hraniční služby bylo zatčeno kvůli zpronevěře. Samotnému ideologovi projektu, který během svého premiérství naakumuloval majetek až na 1 miliardu dolarů, se zatím stíhání podařilo uniknout.

Když byl Arsenij Jaceňuk odvolán, všechna tato fakta zazněla nahlas z tribuny Nejvyšší rady. To však nezastavilo "“Lidovou frontu" před vyhlášením nové kampaně pochodu „k moci" v čle se zkompromitovaným expředsedou vlády, konstatuje u vytržení ruský tisk.

Seebedůvěra „strany války“ patrně spočívá v tom, že  řada z jejích vůdců je dnes v čele s velmi významných institucí: Andrej Parubij je předseda Nejvyšší rady, Arsenij Avakov stojí v čele ministerstva vnitra, Alexander Turčynov velí Radě pro národní bezpečnost a radě obrany (NSDC). Všichni jsou zaměřeni na tvrdou konfrontaci s Ruskem a hlavním trumfem této politické síly je rusofobie.


Na posledním sjezdu „Lidové fronty“ se to opět zdůraznilo. Během své řeči, šéf Rady národní bezpečnosti Turčynov řekl, že v příštím týdnu by měla Nejvyšší rada projednat zákon o reintegraci Donbasu, v němž bude Rusko uznáno jako země-agresor. Poté budou všichni ti, kteří spolupracují s Ruskou federací, považováni za zrádce státu. Před několika dny, mimochodem Turčynov řekl, že všechny „spolupracující v Ruské federaci" budou zatčeni a zastřeleni. Je zřejmé, že tato rétorika bude schopna shromáždit volební sklizeň v táboře radikálních nacionalistů. Ale jsou jejich hlasy dost silné, aby se „válečná strana" stala vedoucí na Ukrajině? klade se na závěr otázku mk.ru.

(kou, prvnizpravy.cz, mk.ru, foto: arch.)