Svátek má: Otýlie

Zprávy

Velikost textu:

Šojgu: Američtí žoldáci připravují chemický útok proti Donbasu

Šojgu: Američtí žoldáci připravují chemický útok proti Donbasu

Vladimir Putin a Sergej Šojgu na zasedání nejvyššího vojenského vedení Ruska 21.prosince se vyjádřili k situaci na Ukrajině, Donbasu a NATO.

Vladimir Putin a Sergej Šojgu
22. prosince 2021 - 10:40

Výroky byly velmi vážné. Ministr obrany Sergej Šojgu řekl, že američtí žoldáci ze soukromých vojenských společností připravují chemický útok na Donbas. Ukrajina ani Spojené státy se k tomu zatím nevyjádřily.

Putin dal jasně najevo, že Rusko nebude tolerovat zbraně NATO na Ukrajině, protože „už prostě není kam ustupovat“.

„Vážné znepokojení vyvolává budování vojenských sil USA a NATO přímo u ruských hranic a také provádění rozsáhlých cvičení, včetně neplánovaných,“ uvedl ruský prezident.

Moskva je podle něj extrémně znepokojena rozmístěním prvků americké protiraketové obrany v Rumunsku a Polsku, které se mohou objevit i na Ukrajině, u Ruska.

„Pokud se tato infrastruktura bude i nadále pohybovat na východ, pokud se na Ukrajině objeví raketové systémy USA a NATO, pak se jejich doba letu do Moskvy zkrátí na sedm až deset minut a s nasazením hypersonických zbraní na pět. Pro nás je to velká výzva – výzva pro naši bezpečnost,“ řekl Putin.

„To, co nyní dělají Spojené státy na území Ukrajiny, není tisíce kilometrů od našich hranic, je to na prahu našeho domova. A musí pochopit, že už prostě nemáme kam ustupovat. Spojené státy ještě nemají hypersonické zbraně, ale víme, kdy se objeví. To se nedá skrýt. No, dají je na Ukrajinu. To neznamená, že to zítra použijí, protože zirkon už máme, ale oni ho ještě ho nemají Ale tajně budou vyzbrojovat a tlačit na Rusko extremisty ze sousedního státu, včetně určitých regionů Ruska, například Krymu. Za příznivých, jak se domnívají, okolností pro sebe? Myslí si, že to nevidíme? Výhrůžky? Nebo si myslí, že budeme kulhat? Prostě se nemáme kam posunout! " pokračoval Vladimir Putin.

Prezident Ruské federace řekl, že bude požadovat rychlé odpovědi od Západu a nedovolí, aby se tento proces rozdrobil. Řekl také, že Rusko poskytne vojensko-technickou odpověď v případě odmítnutí konstruktivních jednání Spojenými státy a NATO.

V tomto duchu Sergej Šojgu uvedl zajímavá data. Řekl, že ruské námořnictvo nedávno poprvé v historii provedlo skryté rozmístění lodí ve vzdáleném Tichém oceánu. To vypadá jako náznak vytvořit hrozby přímo na území Spojených států.

Šojgu dodal, že podíl moderních zbraní v „jaderné triádě Ruska“ dosáhl historického rekordu – 89,1 %. V roce 2022 převezme bojovou službu 21 odpalovacích zařízení s mezikontinentálními balistickými střelami Yars (Topol), Avangard a Sarmat. V nadcházejícím roce se do sériové výroby dostane i protilodní střela Zircon.

Ale hlavní prohlášení Šojgua se týkala Donbasu.

„Americké PMC připravují chemický útok na Donbas," zazněl senzační výrok z úst šéfa ruského ministerstva obrany.

Sergej Šojgu oznámil přítomnost 120 zaměstnanců amerických PMC (Private Military Company) na východní Ukrajině. Jsou umístěny v Avdějevce a Priazovském.

„Instalují palebná zařízení v obytných budovách a ve společensky významných zařízeních, připravují ukrajinské síly na speciální operace a aktivní nepřátelství," řekl ministr.

Podle Šojgua na Donbas PMC přivezli chemické komponenty a chystají provokaci.

„Aby došlo k provokaci, byly do měst Avdějevka a Krasnyj Liman dodány zásoby neidentifikované chemické složky," řekl Šojgu.

O jakou provokaci jde, ministr neupřesnil. Záhy ale poslanec „Lidové rady DLR“ Vladislav Berdičevskij řekl, že v Doněcku připouštějí scénář otravy pitné vody, která pochází z území ovládaných Kyjevem.

Šéf tiskové služby Lidových milicí DLR Eduard Basurin řekl, že Šojguova slova pro něj byla nečekaná. Ale „očekáváme jakoukoliv akci z Ukrajiny. Možná toto varování zastaví unáhlený krok, který chtějí Američané udělat rukama Ukrajiny,“ uzavřel Basurin.

Později se tématu podrobněji věnoval „šéf DLR“ Denis Pušilin. Řekl také, že chtějí otrávit doněckou pitnou vodu.

„Existují obavy, že pokud američtí PMC implementují takové plány, tak důležitý zdroj podpory života, jako je voda, se může stát předmětem použití chemických zbraní. Na naši žádost jedna z mezinárodních organizací kontroluje kvalitu vody v kanálu Severskiy Donets-Donbas."

Zpráva o pravděpodobné chemické provokaci však zůstala bez větší konkrétnosti. Není jasné, co přesně se podle Moskvy na Donbasu plánuje: Zda chtějí použít chemické zbraně proti „republikám“, nebo z jejich použití obvinit „DPR“.

Mimochodem, podobné příběhy se pravidelně objevovaly v Sýrii, kde Západ obvinil vládu Bašára Asada, loajálního Moskvě, z použití chemických zbraní. Bez ohledu na to, zda to bylo skutečně aplikováno (v Sýrii a Rusku to bylo popřeno), snažili se Asadovu vládu vykreslit jako teroristickou.


Pokud se bude opakovat syrská historie na Donbasu, teoreticky by to mohlo ztížit ruskou intervenci, pokud by začal útok ukrajinských ozbrojených sil. Alespoň tak plán vidí autoři provokace v Moskvě.

Další verzí řečí o chemickém útoku je jakési preventivní opatření Moskvy, která se snaží Američany donutit vyvrátit a zdůvodnit jejich plány na vojenskou či ekologickou provokaci na Donbasu (pokud je skutečně koncipována).

Bez ohledu na míru věrohodnosti takových prohlášení je třeba konstatovat, že situace na Donbasu a v okolí Ukrajiny obecně (a ve východní Evropě obecně) je nyní extrémně napjatá.

A jakákoliv provokace z obou stran může mít efekt rozbušky. Což je s největší pravděpodobností na Západě tak chápáno.NATO a USA chtějí rozhovory

Po hlasitých prohlášeních Putina a Šojgua USA a NATO prohlásily, že jsou připraveny jednat s Ruskem a nabídly, že je v lednu uspořádají.

„Jsme připraveni vést dialog. A mým záměrem je svolat na začátek příštího roku zasedání Rady NATO-Rusko, sednout si k jednacímu stolu a prodiskutovat velmi vážné otázky s Ruskem," řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan zároveň v telefonickém rozhovoru s poradcem ruského prezidenta Jurijem Ušakovem uvedl, že Spojené státy jsou připraveny jednat s Kremlem jak přímo, tak prostřednictvím Rady NATO-Rusko a prostřednictvím OBSE.

Podobně se dnes vyjádřila i náměstkyně ministra zahraničí USA pro evropské a eurasijské záležitosti Karen Donfriedová. Na zvláštním brífinku řekla novinářům, že „Spojené státy jsou připraveny na diplomatickou angažovanost prostřednictvím různých kanálů, včetně bilaterálních vztahů, Rady Rusko-NATO a OBSE“.

To znamená, že Američané a Aliance jsou připraveni jednat s Ruskem již nyní. A to je s největší pravděpodobností dobré znamení po návrzích Moskvy, které mnozí označovali za ultimátum.


Vzhledem k zjevné nepřijatelnosti řady bodů „ruského plánu“ pro Západ přitom nebezpečí eskalace přetrvává.

Moskva ústy Putina a Šojgua dnes opět extrémně tvrdě formulovala své „červené linie“, za kterými „není kam ustoupit“. Proto je návrat k dřívějšímu formátu soužití mezi Ruskem a NATO, a především Ukrajinou, vnímán jako krajně problematický.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:kremlin)Půjdete-li k volbám, koho budete volit ve druhém kole prezidentské volby?