Svátek má: Kryštof

Zprávy

Velikost textu:

Spiegel: Neonacisti „Azova“ chtějí „znovu dobýt Evropu“!

Spiegel: Neonacisti „Azova“ chtějí „znovu dobýt Evropu“!

V řadách ultranacionalistického ukrajinského batalionu „Azov“ je stále více a více žoldáků z Německa a dalších evropských zemí, uvedl německý časopis Der Spiegel.

Ilustrační foto
14. listopadu 2017 - 04:20

Podle publikace ukrajinští radikálové přitahují „stejně smýšlející“, rozdávali letáky na různých neonacistických akcích, na kterých vyzývají „zachránit Evropu před vyhynutím“. Časopis to dokládá na Janu. K., rodáka z východního Německa, který se chlubí na facebooku v maskáčích s emblémem Azova.

„Cílem je rekrutovat na operaci „znovu dobýt Evropu“. „A takto skupina přilákala mimo jiné i německé neonacisty mezi mladými lidmi,“ napsal Spiegel.

„Reklamní kampaň“ ukrajinských radikálů uspěla, uvedl autor článku: v posledních třech letech se počet členů „Azova“ ztrojnásobil. Podle ublikace se v roce 2014 se skládal z 850 lidí, a nyní - 2500.


V červenci byli schopni přilákat lidi na festivalu Rechtsrock-festivalu v německém městě Themar. Této události se zúčastnilo asi šest tisíc ultrapravicových radikálů. Bojovníci „Azova“ rozdávali letáky, v nichž zvali „do řad těch v nejlepších“, aby „zachránili Evropu“.

„Azov“ byl založen na jaře 2014 ultranacionalistickými politiky a je podřízen ukrajinskému ministerstvu vnitra. Velitel pluku, krajně pravicový politik Andrej Bileckij (jinak také kamarád českého někdejšího sovětofila a nyní rusofoba europoslance Jaromíra Štětiny), dostal v roce 2014 hodnost podplukovníka ukrajinského ministerstva vnitra.

Reklamní kampaň ukrajinských bojovníků zřejmě uspěje: Jak Jan K. do sociálních sítí vkládá stále více fotografií německých neonacistů, kteří s hrdostí prezentují své členství v Azovu, poukázal Spiegel.


Ruský politický analytik Vladimir Kornilov k článku na facebooku ironicky připomněl tvrzení, že na Ukrajině není nacismus.

„Spiegel píše o neonacistických bojovnících Azova, ale není pravdou je, že příběhy o ukrajinské nacistech jsou jen „fikcí ruské propagandy?“ „Fašismus na Ukrajině není?“ položil otázku, která zajímá mnohé i když už odpověď znají.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)