Starosta města Miami navrhuje letecké údery proti Kubě

zprávy

Francis Suarez říká, že USA by měly prozkoumat možnosti náletů na Kubu, v úterý na Fox News řekl, že „právě teď je třeba uvažovat o potenciálních koaličních vojenských akcích proti Kubě, podobně jako byly americké intervence v Panamě a Jugoslávii.“

Starosta města Miami navrhuje letecké údery proti Kubě
Francis Suarez, starosta Miami
15. července 2021 - 09:01

Kubánsko-americký republikán na otázku, zda navrhuje letecké údery na Kubu, odpověděl: „Navrhuji, aby byla prozkoumána možnost, kterou nelze jednoduše odmítnout.“

Suarez, právník narozený v Miami, jehož otec byl prvním starostou kubánského původu v Miami, přímo nevyzval k vojenské akci. Řekl však, že by to mělo být zváženo, a poukázal na minulé vojenské zásahy, které zahrnovaly zabití Usámy bin Ládina americkou leteckou operací v Pákistánu.

A v rozhovoru po televizním vystoupení Suarez řekl Miami Herald, že mu bylo řečeno, že obdrží telefonát od prezidenta Joe Bidena poté, co se obrátil k Bílému domu, a plánoval požádat prezidenta, aby zvážil vojenskou intervenci na Kubě .

Připomínky uprostřed vlny protestů na Kubě a v Miami proti komunistickému režimu na ostrově, sledují snahy dalších republikánských starostů v Miami-Dade, kteří naléhají na Bílý dům, aby zasáhl na Kubě.

„Měla by existovat jednotná fronta. Nyní není čas na získávání bodů,“ řekl Manny Diaz, kubánsko-americký starosta, „lidé na Kubě jsou zde hlavními aktéry."

V pondělí zveřejnili republikánští kubánsko-američtí starostové z Doral, Hialeah, Hialeah Gardens a Miami Lakes otevřený dopis, kde se kromě jiného píše: „Žádáme, aby náš národ zasáhl, aby pomohl kubánskému lidu rozbít řetězy, které je drží v poutech už tolik let. “Yioset De La Cruz, starosta Hialeah Gardens, uvedl, že intervence může zahrnovat mezinárodní sankce nebo výzvy ke změně režimu. „Prvním krokem by mělo být poskytnout kubánskému lidu určitou podporu," řekl De La Cruz (48), který opustil Kubu, když mu bylo 7 let, „a dát jim vědět, že nejsou sami."

Rovněž uvedl, že zvýšené násilí na Kubě by nemělo zůstat bez povšimnutí.

„Pokud je třeba vojensky zasáhnout," řekl o potenciální mezinárodní koalici, „tak by měla tak učinit."

Starosta Miami Lakes Manny Cid řekl, že stanovení nejlepší metody intervence přenechá Washingtonu, ale cílem musí být nová vláda. „Je čas na změnu na Kubě," řekl, „není čas na jednání."

„Právě teď je třeba uvažovat o koalici potenciálních vojenských akcí na Kubě, podobných tomu, což se stalo ... za republikánské i demokratické administrativy," řekl Suarez, než se zmínil o invazi do Panamy v roce 1989 za vlády prezidenta George HW Bushe a americké letecké údery v Jugoslávii jako součást role NATO ve válce v Kosovu v roce 1999. „Sesadili Noriegu a ta země měla po celá desetiletí mírumilovnou demokracii ... A prezident Clinton v Kosovu zasahoval v humanitárních otázkách leteckými údery.“


Poté Suarez řekl pro Miami Herald, že se nezastává leteckých útoků ani žádné konkrétní formy vojenského zásahu, ale o nějaké formě vojenské intervence je třeba vážně uvažovat.

„Nejsem vojenský expert," řekl, „nehodlám tu sedět a rozhodovat o tom, jaký druh vojenské intervence by měl být použit."

(rp,prvnizpravy.cz,miamiherald,foto:arch.)


Anketa

Měla by se podle vás stát Ukrajina členem NATO?

Ano 17%
transparent.gif transparent.gif
Ne 66%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif