Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Středula: Chceme zaměstnanost a slušné pracovní podmínky!

Středula: Chceme zaměstnanost a slušné pracovní podmínky!

Zaměstnanost a slušné pracovní podmínky. To jsou ve zkratce hlavní cíle Českomoravské konfederace odborových svazů do roku 2018. Schválila je na sjezdu v pražském hotelu Olšanka.

Josef Středula, nový předseda ČMKOS
27. dubna 2014 - 19:04

Sjezd ČMKOS v prohlášení uvádí, že za základ sociálního dialogu pokládá kolektivní vyjednávání, je pro aktivnější roli státu při podpoře sociálního dialogu na všech úrovních i při tvorbě pracovních míst, nadále bude prosazovat růst mezd na základě makroekonomických analýz a odhadů inflace. Prosazovat bude zvýšení minimální mzdy.

Bude také usilovat o to, aby se kupní síla českých zaměstnanců zvyšovala a přibližovala evropskému průměru. Podporovat bude opatření vedoucí k obnovení ekonomického růst v ČR, založeného především na využití kvalifikované práce.

ČMKOS bude nadále aktivně vystupovat proti porušování zaměstnaneckých práv, bude bránit uplatňování neplnohodnotných forem práce, bojovat proti nelegálnímu zaměstnávání či všem formám prekérní práce.

Bohuslav Sobotka: Minimální mzda bude růst každý rok
Zeman chce jednat s odbory, měly by se více podílet na řízení podniků

V EP by měly posílit sociálně demokraticky orientované strany

Podpoří opatření proti daňovým únikům. Hájit bude to, aby školství, zdravotnictví a sociální služby byly veřejnou službou dostupnou všem občanům bez ohledu na jejich finanční možnosti.

Odbory se v prohlášení vyjádřili i k volbám do Evropského parlamentu, které se uskuteční 23. a 24. května. „Doslova se v nich bude rozhodovat o tom, zda směřování EU zůstane nadále v rukách těch, kteří postupně likvidují evropský sociální model. Ten model, který řadu desetiletí pomáhal Evropě překonávat nejrůznější krize a byl zárukou vysoké životní úrovně Evropanů,“ uvádí se v jejich prohlášení.

„Je potřebné, aby v EP posílily sociálně demokraticky orientované strany. To je jediná šance, jak lze zabránit úplné demontáži evropského sociálního modelu,“ uvedli odboráři. Vyzvali své členy a zaměstnance, aby se voleb do EP zúčastnili.

Odbory možná budou mít nové logo z dílny Štěpána Kotrby

Nově zvolený předseda ČMKOS Josef Středula pozval v závěru sjezdu na pódium pracovníky, kteří se podíleli na přípravě sjezdu. „Jsou jakoby bezejmenní, dělají to proto, že tu práci mají rádi, patří jim za to dík,“ řekl. Uvedl také, že nechce být salónním odborářem, proto bude navštěvovat terén - továrny i třeba horníky.

Poděkoval zároveň designérovi Štěpánu Kotrbovi za design sjezdu,  Středula by byl rád, kdyby na základě jeho návrhu vzniklo nové logo ČMKOS, jednat o tom bude vedení odborů. „Ty návrhy se mi moc líbí,“ řekl Středula.

V rámci sjezdu vystoupil například i prezident herecké asociace Jiří Hromada. Řekl, že těžkou pozici mají například herci na oblastech, kteří málokdy dosáhnou 20 tisíc hrubého.  „Celý den jsou v divadle, jezdí po zájezdech, v sobotu hrají dvakrát denně,“ řekl. Na sjezdu ČMKOS promluvili prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka. První zprávy o jejich vystoupení již informovaly.

(ac, foto:arch, Štěpán Kotrba)