Svátek má: Zora

Zprávy

Velikost textu:

Sun: Rusko varuje: Americké rakety u Ruska hrozí novou karibskou krizí!

Sun: Rusko varuje: Americké rakety u Ruska hrozí novou karibskou krizí!

Americké plány na rozmístění raketových systémů v blízkosti ruských hranic by mohly vést k jaderné konfrontaci, podobné té karibské z počátku 60. let.

Americké rakety Jupiter v Turecku
27. června 2019 - 10:15

Napsal to deník The Sun s odkazem na prohlášení náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova. „Můžeme se ocitnout v situaci raketové krize, která je blízká nejen krizi 80. let, ale i Karibiku,“ řekl diplomat.

Moskva varovala Washington, že hromadění zbraní v Evropě hrozí opakováním karibské krize, uvedl The Sun. Náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov zvláště zdůraznil, že plány USA na rozmístění raketových systémů v blízkosti ruských hranic by mohly vést k jaderné konfrontaci podobné té, která byla na vrcholu studené války.
 
„Pokud se jedná o reálné nasazení tohoto druhu pozemních systémů, situace bude nejen komplikovaná, ale zároveň se zhorší. Můžeme se ocitnout v situaci raketové krize, která je blízká nejen krizi 80. let, ale i Karibiku,“ zdůraznil náměstek ministra zahraničí.


Ruský lídr Vladimir Putin v únoru letošního roku přišel s podobným varováním a kritizoval Trumpovo nedávné rozhodnutí vystoupit ze Smlouvy o odstranění raket středního a krátkého doletu (INF). Pak řekl, že Moskva bude reagovat na jakýkoli krok Washingtonu při zavádění jaderných raket v blízkosti hranic Ruska tím, že nasadí vlastní rakety v blízkosti Spojených států.
 
Krize v Karibiku, kjak noviny připomněly, vypukla v roce 1962, kdy Sovětský svaz v reakci na nasazení amerických raket v Turecku poslal své balistické rakety na Kubu, což bylo „jen pár kilometrů od amerického pobřeží“, uvedl článek.

To vedlo k napjaté dvoutýdenní konfrontaci, kvůli které se svět ocitl na pokraji jaderné války. Krize byla vyřešena, když se sovětské lodě směřující na Kubu otočily, když čelily blokádě ostrova z moře.
 
Časem se Sovětský svaz dohodl, že odstraní rakety z Kuby výměnou za slib Washingtonu, že Ostrov svobody nenapadne. Spojené státy rovněž soukromě uvedly, že odstranily americké rakety z Turecka, aby se vyhnuly opakování situace, která téměř vedla ke globální katastrofě.

(kou, prvnizpravy.cz, thesun.co.uk, foto: arch.)