Svátek má: Zora

Zprávy

Velikost textu:

Turčynov vysvětlil Ukrajincům, proč země nemůže vyhlásit válku Rusku

Turčynov vysvětlil Ukrajincům, proč země nemůže vyhlásit válku Rusku

Ukrajina nemůže vyhlásit válku Rusku, protože Moskva má jaderné zbraně, vysvětlil bývalý tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Alexander Turčynov.

Alexander Turčynov
14. září 2019 - 10:10

Uvedl to na svých webových stránkách.

Podle něj nemá Kyjev proti Moskvě nic proti strategickým zbraním, protože jaderný arzenál v zemi byl likvidován po rozpadu SSSR.

Jak Turčynov poznamenal, v této situaci by jediným východiskem pro Ukrajinu by mělo být posílení vojenských možností. O případném pořízení jaderných zbraní se nezmínil. Ovšem loni prohlašoval (ještě jako tajemní ukrajinské bezpečnostní rady), že že Ukrajina musí vytvořit strategické (jaderné) odstrašující prostředky, a že „nikdo nemá morální nebo zákonná práva", aby Ukrajině zabránil uskutečnit takovou iniciativu.


„Nastane čas, kdy bude mít Rusko na konci své existence výrazně větší problémy, než měl Sovětský svaz, a osvobodíme nejen Krym," prohlásil bývalý tajemník ukrajinské rady národní bezpečnosti a obrany. Nespecifikoval ovšem, koho jiného hodlá „osvobodit“.

Krym se vrátil do Ruska po referendu konaném v roce 2014, v němž 96,77% voličů republiky a 95,6% obyvatel Sevastopolu podpořilo sloučení. Moskva opakovaně prohlašovala, že se obyvatelé poloostrova demokraticky, v plném souladu s mezinárodním právem a Chartou OSN, rozhodli ve prospěch Ruska. Podle ruského vedení je otázka Krymu „uzavřenou věcí“.

(kou, prvnizpravy.cz, turchynov.com, foto: arch.)