Svátek má: Miloslava

Zprávy

Velikost textu:

Udělit Obamovi Nobelovu cenu míru bylo chybou!

Udělit Obamovi Nobelovu cenu míru bylo chybou!

Ve své knize „Tajemník světa", uvedl tajemník výboru pro Nobelovu cenu Geir Lundestad, že americký prezident Barack Obama dostal Nobelovu cenu míru chybně, neboť nenaplnil očekávání výboru.

Barack Obama - držitel Nobelovy ceny míru
22. září 2015 - 22:01

Lundestad v knize píše, že cena pro Obamu v roce 2009 byla nejkontroverznější během jeho působení coby ředitele norského Nobelova ústavu v letech 1990-2015. Ta mu byla udělena prý za vyhlášení vize světa bez jaderných zbraní. Ale její udělení bylo považováno i ve Spojených státech za předčasné, neboť Obama byl pouze devět měsíců ve funkci prezidenta.

„Dokonce i mnozí z Obamových příznivců si mysleli, že cena byla chybou," napsal Lundestad. Smysl udělení Nobelovy ceny míru v roce 2009 americkému prezidentu Baracku Obamovi se nenaplnil, konstatoval Lundestad. „V tomto smyslu výbor nedosáhl toho, v co doufal," uvedl a zároveň upozornil, že Obama sám jen zřídkakdy cenu zmínil.

Obama: Zkroutíme ruce zemím, které budou dělat něco jiného než chceme!

Podle Lundestada to však nebylo jediné problematické ocenění v posledních 25 letech. Zvedl přitom závoj nad tajnůstkářským pětičlenným panelem, a rovněž odhalil, že bývalý německý kancléř Helmut Kohl, později český prezident Václav Havel a několik rockových hvězd bylo mezi těmi, kteří byli považováni za laureáty, ale nikdy nevyhráli.

Lundestadovo tvrzení vyvolalo bouři emocí ze strany jeho kolegů. Výbor uvedl, že tajemství Nobelova výboru by neměla být zveřejněna po dobu 50 let. A obvinili ho, že „začal prát špinavé prádlo na veřejnosti".

Nobelův výbor uvedl, že Geir Lundestad porušil pravidla v několika bodech. Možná mu za to mohl hrozit i trest, uvedla například agentura Reuters.

Nobelovu cenu za mír se uděluje za vynikající výsledky v prosazování míru ve světě. Lze jen dodat, že Barack Obama zaměřil svoji politiku zcela opačným směrem.

(kou, prvnizpravy.cz, kp.ru, foto: arch.)