Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinská vláda v čele s Porošenkem má strach z nových majdanů

Ukrajinská vláda v čele s Porošenkem má strach z nových majdanů

Klíčoví představitelé současné vlády jsou beznadějní cynici a amoralisté, ale nemůžeme jim popřít rozum a racionalitu, píše se v článku webu Glavred.

Ilustrační foto
21. června 2018 - 07:20

Jde o všechnyí klíčové postavy v současné i minulé vládě - Porošenko, Avakov, Jaceňuk, Pačinsky, Granovsky, Kononěnko, Turčynov, atd – to jsou ti lidé. Jsou to samozřejmě všichni beznadějní cyničtí a amorální - to je pravda, ale nemůžeme jim popřít rozum a racionalitu.

Všichni jsou si dobře vědomi, že etnocentrická  humanitární politika vede zemi na pokraj rozvratu a dokonce i ke zhroucení hybridní války s Ruskem. A pokud ano, proč potom těchto 10-12 lidí, kteří fakticky drží skutečnou moc na Ukrajině, kterým byly dříve zcela lhostejné nacionalistické myšlenky a upřímně řečeno, nepředstavují dokonalé exempláře „správného Ukrajince“, náhle začali prosazovat tvrdou etnocentrickou politiku zaměřenou především proti rusky mluvícímu obyvatelstvu Ukrajiny?


Možná nemají rádi ruský jazyk? V žádném případě pro většinu z nich není ruský jazyk mateřským jazykem, a někteří neumí vůbec komunikovat v ukrajinštině.

Možná oni, podobně jako svatý Pavel, náhle uvidí světlo a slyšeli hlas z nebe a znovu se přerodili  do vášnivých vlasteneckých nacionalistů? Ale ne! Téměř všichni mají dvojí občanství, odvezli děti a majetek do zahraničí, jejich příbuzní v oblasti ochrany životního prostředí nebojují a mnozí mají obchodní vztahy s Ruskem.

Odpověď je jednoduchá: etnonacionalismus je ochranná technologie zaměřená na odstranění hrozby masových protestů.


Největším strachem ukrajinské vlády jsou spontánní nepokoje. Jednoduše řečeno slavný Majdan. Ukrajinské úřady se nebudou bát nic jiného - ani Západu, ani sankcí, ani MMF, Ruska, opozice nebo novinářů. Nikoho a ničeho! Existenciální strach zvířete je hrozba Majdanem.

Obecně řečeno, Ukrajinci - západní a zejména jihovýchodní - nejsou vůbec nakloněni k masovým protestům. Jsou nekonečně trpěliví, poslušní, utlačovaní, ponižovaní, rozdělení, a jen stěží  jsou schopni se sjednotit kvůli obraně svých společných zájmů. Ukrajinec nevěří příběhům o korupci moci, bez ohledu na to, jak děsivé jsou, žádné případy nepotismu, pochybení soudců, kriminální nezodpovědnosti, nedbalosti atd. nepovedou nikdy  k masovým protestům Ukrajinců.

Jedinou výjimkou je situace, kdy Ukrajinci, především ze západních regionů, začínají cítit, že existují elity, které jsou připraveny obchodovat s národní suverenitou. V tomto případě začíná Majdan, který ohrožuje moc.

Neslavná anexe Krym, Porošenkova  neochota prodat svá aktiva v Rusku, nedostatky na  Donbasu, rostoucí obchod s Ruskem, neochota k boji proti korupci, atd. Vláda byla neustále pod hrozbou, že bude obviněna ze zrady národních zájmů. To by mohlo vést k masovým protestům Ukrajinců..

Obecně, moc téměř dosáhla svého cíle a stala se svatější než papež. Hrozba masových nepokojů je prakticky neexistující. Nicméně opačnou stránkou této politiky je růst nacionalismu, který v podstatě neposkytuje příležitost k mírovému vyřešení konfliktu na Donbasu. Navíc růst nacionalismu vytváří hrozbu, že se konflikt rozšíří jak v intenzitě, tak v obvodu, a o se už ve skutečnosti  děje

(rp,prvnizpravy,cz,glavred,foto:arch.)