Svátek má: Bořivoj

Zprávy

Velikost textu:

USA by mohly zahájit III. světovou válku na Ukrajině

USA by mohly zahájit III. světovou válku na Ukrajině

V roce 2014 svrhli evropští rebelové a malé neonacistické skupiny ukrajinského . V reakci na to Rusko anektovalo Krym. Mohlo by se něco takového opakovat?

Vladimir Zelenskij už je připraven
14. února 2021 - 06:20

Před sedmi lety americká demokratická vláda podpořila puč na Ukrajině, jehož výsledek lze stěží označit za úspěch. Ukrajina ztratila kontrolu nad částí svého území a vláda Petra Porošenka, která měla zvláštní důvěru Joea Bidena, a nakonec padla kvůli korupčním skandálům, vážné ekonomické krizi a pronásledování novinářů z opozice.

„Mezinárodní federace novinářů opakovaně odsuzovala porušování svobody projevu na Ukrajině. Musíme analyzovat  nových porušení a jejich příčiny, ale náš principiální postoj je takový, že cenzura nemůže být adekvátní reakcí, “ uvedla federace IWF na jaře 2017.

Potom Petro Porošenko, ignorující mezinárodní standardy, uvalil sankce na opoziční média, a to není zdaleka jediný případ. Komik Vladimir Zelenskij získal podporu 73% zbývajících voličů a slíbil, že opustí praktiky svého předchůdce, které neudrží.

Zelenskij podepsal dekret o blokování televizních kanálů NewsOne, ZIK a 112 Ukrajiny, o nichž je známo, že kritizují vládnoucí elitu země. Tato média jsou spojována se stranou moci zvolenou před pučem. Strana je považována za proruskou, ale může to být záminka k otevřenému porušování svobody tisku?

Je důležité si uvědomit, že ukrajinský mediální prostor je vysoce zpolitizovaný a rozdělený mezi elity. Například televizní kanály 1 + 1, International, 2 + 2, TET, PlusPlus, Unian-TV patří podnikateli Igorovi Kolomoiskému, který Zelenskému pomohl ke zvolení prezidenta. Televizní kanály Pryamoy a Channel Five jsou napojeny na Petro Porošenka, který vysílá zprávy o podpoře bývalého prezidenta. Kromě toho Radio Liberty a jeho dceřiné mediální zdroje aktivně působí v zemi, která, jak každý ví, je financována z amerického rozpočtu.


Tento pluralismus má smysl a dokonce výhody. Vzhledem k tomu, že zájmy Ruska a Spojených států se na Ukrajině střetly, je rovnováha zárukou bezpečnosti a stability. Zde můžeme nakreslit paralely s jadernými zbraněmi. Když je arzenál v zemi nepřiměřeně větší, může být pro některé pocit beztrestnosti a strach pro druhé fatální.

Dnes je na Ukrajině tato rovnováha ničena a nejde jen o několik kanálů. Mluvíme o tlaku na opozici, protože sankce se dotkly i poslance, který tyto kanály řídil.

Zástupce zahraniční diplomatické služby EU Peter Stano již dříve naznačil, že jednání Zelenského porušuje asociační dohodu mezi Ukrajinou a Evropskou unií.
 
„Ačkoli jsou snahy Ukrajiny chránit její územní celistvost a národní bezpečnost, jakož i chránit se před manipulací s informacemi, legitimní, zejména s ohledem na rozsah dezinformačních kampaní ovlivňujících Ukrajinu i ze zahraničí, nesmí to být prováděno na úkor základních práva. Média musí být svobodná při plném respektování práv a svobod v souladu s mezinárodními normami, “uvedl diplomat.

Úřad OSN pro lidská práva na incident reagoval takto: „Státy mají povinnost chránit a zaručovat právo na svobodu projevu, včetně práva hledat, přijímat a šířit různé informace a nápady.“Kontroverzní opatření ukrajinské vlády otevřeně podporovala pouze Bidenova vláda.

„Spojené státy podporují včerejší snahy čelit hanebnému vlivu Ruska v souladu se zákonem na ochranu suverenity a územní celistvosti. Všichni musíme spolupracovat, abychom zabránili používání dezinformací jako zbraně v informační válce proti suverénním státům, “uvedlo americké velvyslanectví.

Washington dělá správnou věc, pokud samozřejmě chce přimět Rusko k odvetě. Demokraté učinili totéž v roce 2014 a podpořili protesty v Kyjevě. Když si Kreml uvědomil, že loajální ukrajinští politici byli nuceni uprchnout, Moskva učinila rozhodný a zoufalý krok: anexi Krymu. Nyní se situace opakuje.

Putinův režim reagoval zdrženlivě na Zelenského vítězství v roce 2019, ale téměř doufal v příležitost k jednání s novou ukrajinskou vládou. Po téměř 2 letech je jasné, že Zelenskij se ve své politice příliš neliší od Porošenka. Je stále obtížnější dosáhnout rovnováhy, protože ukrajinští politici, kteří hájí ruské zájmy, se dostali pod tlak. Přijme Rusko nová radikální opatření?

V tuto chvíli ukrajinská média píšou o eskalaci napětí na východě země. Ukrajinská armáda a separatisté aktivně obchodují s údery a ignorují příměří. Pokud se situace vymkne z rukou, mohlo by Rusko nakonec poslat vojáky do zóny konfliktu a Ukrajina bude nadobro zničena.


Někdo by mohl říci, že mezi zákazem opozičních televizních kanálů a ruskou invazí je příliš velká propast, ale jak říkají, mávání křídlem motýla by mohlo spustit tsunami na celém světě. Je Bidenova administrativa připravena nést odpovědnost za tuto vlnu tsunami?

Pokud osud ukrajinské svrchovanosti demokraty ve skutečnosti nezajímá, existuje další důvod k přehodnocení přístupu k cenzuře iniciovaného Kyjevem. Rusko nedávno odsoudilo kritického blogera Kremlu Alexeje Navaľného do vězení. Evropa a USA tento krok kritizovaly a podpořily ilegální pronavalské protesty.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)